فروش لپ تاپ نو و استوک بازاریان فروش عطر و ادکلن پرفیومی محمد طاها لطفی | taha lotfi طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ تاترین ، تاترین سکوی پرتاب برند شما توسعه دانش فنی عامل انتقال ژن - بومرنگ "شبکه خدمات نوآوری"
اشتراک گذاری با دوستان
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

وضعیت: باز

  شماره سند:

  تاریخ انتشار: 1402/11/01

  مهلت ارسال پیشنهاد: 1402/11/20

  فرصت‌ها: براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

 تماس : 02166530680 – 02166533864

  ارسال پروپوزال‌ها: https://ghazal.inif.ir

ضرورت مسئله

ژن‌درمانی یکی از امیدوارکننده‌ترین روش‌ها برای درمان اختلالات ژنتیکی، اکتسابی، سرطان و بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌باشد. انتقال اسیدهای نوکلئیک خارجی یا اگزوژن به سلول‌های میزبان توسط برداشت سلولی، ژن‌درمانی را قادر ساخته است که به یک درمان پزشکی برای تحقق این هدف تبدیل شود. مطالعات بسیاری بر روی حامل‌های ویروسی به عنوان حاملهای ماده ژنتیکی انجام شده است. باوجوداینکه این حاملها با توانایی ذاتی خود در تزریق و تکثیر محتویات ژنتیکی خود به سلول‌های میزبان، ظرفیت بالایی را در انتقال و بیان ژن از خود نشان داده‌اند؛ اما مشکلاتی مانند ناتوانی در حمل قطعات بزرگ ژنتیکی، ایجاد پاسخ‌های ایمنی و التهابی و احتمال ایجاد جهش ژنتیکی در ژنوم سلول را به همراه دارند. درحل حاضر با ظهور حاملهای غیر ویروسی بسیاری از این چالش‌ها حل شده یا کاهش‌یافته‌است.

در حال حاضر عوامل انتقال ژن تجاری بر پایه لیپید مانند لیپوفکتامین در جهان وجود دارند؛ اما هدف طرح حاضر توسعه عامل انتقال ژن بر پایه کربن‌دات است که نسبت به لیپوفکتامین دارای مزایایی از جمله قابلیت ردیابی در سلول، هزینه تمام شده کمتر و دارابودن ساختار پلیمری می‌باشد.

از سوی دیگر یکی از حوزه‌های مرتبط به بحث انتقال ژن، توسعه واکسن‌های mRNA است، زیرا ناقل‌های انتقال ژن، پایه ساخت واکسن‌های نوین برپایه mRNA می‌باشند. توسعه طرح حاضر می‌تواند دانش‌پایه، برای ورود کشور به حوزه این واکسن‌ها را فراهم آورد.

مشروح مسئله تحقیقاتی

اسیدهای نوکلئیک واحد‌های اصلی کدهای ژنتیکی هستند و برای فرایندهای بیولوژیکی از جمله عملکرد سلولی حیاتی می‌باشند. اصلاح ژنتیکی در سلول‌ها را می‌توان طی انتقال انواع مختلفی از اجزای مبتنی بر اسیدهای نوکلئیک مانند DNA، pDNA، سیستم‌های CRISPR/Cas، mRNA، RNA ribo nucleo protein (RNP)  و الیگونوکلئوتیدها محقق نمود. اگرچه تاکنون انتقال اسیدهای نوکلئیک برهنه به داخل سلول موفقیت‌آمیز بوده است و مزایایی از جمله ایمنی‌زایی پایین با امکان تجویز مکرر و نگهداری طولانی مدت به شکل لیوفیلیزه را دارند؛ با این حال معایب آن‌ها از جمله میزان بیان ژن کم، نرخ جهش‌زایی بالا و خطر بالقوه در ایجاد سرطان با فعال‌کردن انکوژن‌ها، کاربرد گستردة آن‌ها را محدود کرده است.

در نتیجه برای برطرف‌کردن این مشکل و دستیابی به ترانسفکشن کارآمد با سمیت سلولی ناچیز، می‌توان از حامل‌های نوین و هوشمند استفاده کرد تا از تخریب زودهنگام ماده ژنتیکی جلوگیری کند و با موفقیت به سلول هدف برساند. از مهم‌ترین فاکتورها در طراحی و ساخت حامل‌های انتقال ژن، توانایی برهمکنش با محتوای ژنتیکی، قابلیت عبور از غشا و ورود به سلول، سمیت سلولی پایین، القای فرایند فرار اندوزومی و نهایتا بیان ژن می‌باشند. امروزه از مهم‌ترین روش‌های انتقال ژن، روش‌های انتقال شیمیایی شامل پلیمرها، پپتیدها، لیپیدها و دندریمرها می‌باشند. از جمله مزایای روش‌های انتقال شیمیایی می‌توان به عدم ایجاد پاسخ ایمنی، انعطاف‌پذیری بالا در ساخت، زیست‌سازگاری مناسب و توانایی بالقوه در تولید انبوه اشاره کرد.

از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی کارایی عوامل انتقال ژن نیز می‌توان سمیت سلولی پایین و ترنسفکت سلولی بالا را عنوان کرد. در این راستا شرکت متقاضی اقدام به سنتز چندین بستر کاتیونی نمود که نهایتا کربن‌دات به دلیل ویژگی­های منحصربه‌فرد خود از جمله، دارابودن قابلیت ردیابی در سلول و سنتز در مقیاس­های بالاتر به عنوان بستر طرح، انتخاب گردیده است. همچنین در این طرح سنتز لینکر حاوی پیوند دی‌سولفیدی، عامل‌دار کردن آن توسط هیستیدین و سپس اتصال به سطح کربن‌دات با موفقیت توسط شرکت متقاضی (با همکاری پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران) انجام گردید. ساختار سنتز شده دارای سمیت سلولی قابل‌قبول (بالای 80 درصد زنده‌مانی سلولی) بوده؛ اما میزان ترنسفکت سلولی که مهم‌ترین شاخصه عملکرد ساختار می‌باشد، کمتر از 50 درصد حاصل شده است. همچنین عملکرد ساختار، فقط بر روی سلول HEK293-t بررسی شده و لازم است عملکرد آن بر روی سایر رده‌های سلولی نیز سنجیده شود. ازاین‌رو طرح پژوهشی حاضر به‌منظور ارتقا این ساختار و بهینه‌سازی محصول تعریف شده است.

در این تحقیق از مجری انتظار می‌رود که ابتدا به طراحی و سنتز شیمیایی نانوساختارها بپردازد، در ادامه پس از مشخصه‌یابی نانوساختارها، تست­های مطالعات سلولی را انجام دهد و در گام آخر به بهینه‌سازی ساختار مورد نظر بپردازد.

گام‌های تحقیق

طراحی و سنتز نانوساختار

 • سنتز کربن‌دات
 • عامل‌دار کردن کربن‌دات با عوامل شیمیایی
 • تست‌های مشخصه‌یابی
 • آزمون بازداری ژل

مطالعات سلولی

 • انجام تست MTT
 • ارزیابی ترنسفکشن

بررسی تکرارپذیری

 • بررسی تکرارپذیری سنتز
 • بررسی تکرارپذیری نتایج

خروجی‌های مورد انتظار تحقیق

 • میزان ترنسفکشن نانوذره بالای 50%
 • عدم سمیت و زنده‌مانی سلولی بالاتر از 80%
 • دستیابی به سنتز نانوساختار با قابلیت تکرارپذیری

الزامات تحقیق

 • طراحی ساختار بر پایه کربن‌دات با عملکرد بالاتر از 50%
 • عدم ایجاد سمیت سلولی در ساختار معرفی شده
 • قابلیت نانوساختار برای ترنسفکت در حداقل 3 تا 5 سل لاین مختلف (ترجیحا سلول‌های hard-to-transfect)

معیارهای ارزیابی و انتخاب مجری

 • تحصیلات و سوابق تیم تحقیقاتی و تناسب آن با مسئله
 • رویکرد فنی تیم تحقیقاتی به مسئله
 • دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی و مواد اولیه و سایر الزامات اجرای تحقیق
 • زمان و هزینه اجرای تحقیق

تسهیم مالکیت فکری

 • مالکیت معنوی: مجری در مالکیت معنوی ناشی از اجرای تحقیق سهیم خواهد بود و انتشار مقاله مشترک توسط مجری و متقاضی در ژورنال‌های داخلی و خارجی، ارائه مقاله در کنفرانس‌ها و سمینارها با موافقت و اشاره به نام همه دست‌اندرکاران مجاز خواهد بود.
 • مالکیت منافع مادی: با توجه به مدل کسب‌وکار شرکت متقاضی، منافع مالی ناشی از توسعه این فناوری تماماً متعلق به شرکت متقاضی بوده و مجری صرفاً حق‌الزحمه اجرای پروژه تحقیقاتی را دریافت خواهد کرد.

روش ارسال پیشنهاد

پروپوزال‌ها صرفاً باید در چارچوب موردنظر صندوق نوآوری و شکوفایی، تدوین و حداکثر تا تاریخ 20 بهمن‌ماه 1402 در سامانه غزال به آدرسhttps://ghazal.inif.ir ارسال شوند. پروپوزال‌هایی که در چارچوبی غیرازآن، یا به روش‌های دیگر به دست صندوق برسند، وارد فرایند ارزیابی نخواهند شد.