فروش لپ تاپ نو و استوک بازاریان فروش عطر و ادکلن پرفیومی محمد طاها لطفی | taha lotfi طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ تاترین ، تاترین سکوی پرتاب برند شما توسعه دانش فنی تولید پودرهای آب پنیر با خلوص بالا؛ (WPC80،WPI90) - بومرنگ "شبکه خدمات نوآوری"
اشتراک گذاری با دوستان
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

وضعیت: باز

  شماره سند:

  تاریخ انتشار: 1402/11/30

  مهلت ارسال پیشنهاد: 1403/02/31

  فرصت‌ها: براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

 تماس : 02166530680 – 02166533864

  ارسال پروپوزال‌ها: ایمیل Proposal@boomerangtt.com

نوع درخواست

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، در نظر دارد جهت دریافت ایده‌ها و پیشنهادها در زمینه « توسعه دانش فنی تولید پودرهای آب‌پنیر با خلوص بالا (WPC 80, WPI 90)» با کلیه فناوران، متخصصان و شرکت‌های توانمند، تعامل و همکاری نماید.

پیشینه موضوع

از گذشته، شیر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تغذیه‌ای انسان شناخته می‌شود که پایه و اساس تهیه و ‏تولید محصولات لبنی مختلفی نیز هست. این ماده حاوی دو نوع پروتئین مهم است؛ کازئین که تقریباً ۸۰ ‏درصد از مقدار کل پروتئین‌های شیر را تشکیل می‌دهد و آب‌پنیر که حدود ۲۰ درصد باقی‌مانده را شامل ‏می‌شود.‏

آب‌پنیر درواقع بخشی از ساختار آبکی شیر است که از چربی شیر جدا می‌شود. در زمان تهیه پنیر، ‏چربی‌های شیر تجمع می‌یابند و فرایند لخته شدن اتفاق می‌افتد تا پنیر تشکیل شود و پروتئین آب‌پنیر از ‏آن جدا می‌شود. درگذشته، این قسمت از شیر، یعنی آب‌پنیر، اغلب دور ریخته می‌شد و معمولاً به‌عنوان فراورده‌ای کم‌ارزش محسوب می‌شد، اما امروزه، به دلیل شناخت بهتر از خواص آب‌پنیر، از این ‏محصول بسیار مفید به‌عنوان منبع غنی پروتئین و مواد مغذی استفاده می‌شود. در بازار، آب‌پنیر به‌عنوان ‏یک مکمل پروتئینی با نام تجاری Whey ‎عرضه می‌شود. پودر آب‌پنیر، یک روش مناسب و آسان برای ‏افزودن پروتئین به برنامه غذایی روزانه است و به‌ویژه برای ورزشکاران و بدن‌سازانی مفید است که نیاز به مقدار بیشتری ‏پروتئین برای ساختن عضلات، کاهش وزن یا کنترل اشتها دارند.‏

امروزه کشورهایی که در سطح پیشرفته قرار دارند با وارد کردن مواد خام و اولیه از ‏دیگر کشورها و فراوری آن ارزش‌افزوده بالایی ایجاد می‌کنند و با بسته‌بندی زیبا و متفاوت به دیگر کشور‏ها صادر می‌کنند. حتی به کشورهایی که مواد اولیه را به‌صورت خام خریداری کرده‌اند، لذا تبدیل مواد اولیه به محصولات ارزشمند و فراوری ‏محصول جهت ایجاد توسعه و اشتغال باید در دستور کار قرار بگیرد.

در صنعت لبنیات نیز تبدیل و پالایش شیر خام و فراوری محصولات در چند سال گذشته دامنه بسیار ‏وسیعی پیدا کرده که یکی از این محصولات، گروه محصول آب‌پنیر می‌باشد که حاوی مواد مغذی زیادی ‏برای بدن است. یکی از فراورده‌های جانبی آب‌پنیر، پودر کنسانتره آب‌پنیر است. این محصول جزء اصلی تشکیل‌دهنده انواع شیرخشک نوزاد و محصولات تغذیه‌ای کودکان و نوزادانی می‌باشد که دارای ‏مشکلات تغذیه‌ای هستند. همچنین از دیگر مصارف این نوع محصولات تولید انواع پودرهای پروتئینی ورزشکاران، خصوصاً ‏ورزشکاران رشته بدن‌سازی و فیت‌نس می‌باشد. این محصول در صنایع غذایی و دارویی ‏نیز کاربرد وسیعی دارد. از طرفی به‌دلیل دارا بودن کلیه اسیدهای آمینه‌ ضروری و موردنیاز بدن، WPC ویژگی ضد سرطانی داشته و به کاهش فشارخون و کنترل ‏دیابت نوع 2 نیز کمک می‌کند.

با توجه به استفاده ‏‎ WPC به‌عنوان ماده اولیه در فرمولاسیون شیر خشک نوزاد و تولید مکمل‌های پروتئینی ورزشی و همچنین نیاز سالانه کشور به حدود ‏‏8000 تن از این محصول، تولید آن در داخل کشور با استفاده از دانش و فناوری داخلی قدم بزرگی در رفع وابستگی به خارج خواهد بود. ‏در حال حاضر کنسانتره پروتئین آب‌پنیر (‏WPC‏) مصرفی، از خارج وارد می‌شود و شرکت‌هایی در داخل کشور به بسته‌بندی آن می‌پردازند.

تشریح مسئله

کنسانتره پروتئین آب‌پنیر یکی از اجزا آب‌پنیر می‌باشد که به‌عنوان یک افزودنی ایمن شناخته شده است. این محصول جایگزین مناسبی برای افزودنی‌هایی نظیر آلبومین تخم‌مرغ و پودر شیر ‏در طیف وسیعی از مواد غذایی است. کنسانتره پروتئین آب‌پنیر محصولی به رنگ سفید خامه‌ای و طعم ملایم است که توسط تغلیظ و خشک‌کردن آب‌پنیر تازه پاستوریزه به دست می‌‏آید و درصورتیکه حاوی حداقل 80 درصد پروتئین خالص وی با نام کنسانتره پروتئینی آب‌پنیر باشد با نام تجاری ‏WPC 80‏ و اگر حاوی حداقل 90 درصد پروتئین خالص وی باشد با نام ایزوله پروتئینی آب‌پنیر و نام تجاری WPI شناخته می‌شود.

کنسانتره پروتئین آب‌پنیر به دلیل دارا بودن خصوصیاتی مانند قابلیت هضم و حلالیت بالا، ایجاد ویسکوزیته، قابلیت ‏تشکیل ژل، امولسیون کنندگی و تشکیل کف از ارزش بالایی برخوردار است و کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف غذایی نظیر تولید مکمل‌های غذایی و ورزشی، صنایع ‏لبنی، صنایع نانوایی، فراورده‌های نانوایی و قنادی، فراورده‌های گوشتی و غیره دارد.‏

کنسانتره پروتئین آب‌پنیر بعد از جداسازی فیزیکی و شیمیایی پروتئین از چربی، لاکتوز و مواد معدنی موجود در آب‌پنیر به‌دست می‌آید و عموماً بر اساس میزان پروتئین در مواد جامد یا درصد پروتئین در پودر ‏شناخته می‌شود. این محصول می‌تواند حاوی 35 تا 90 درصد پروتئین باشد. درصد ترکیبات انواع مختلف ‏WPC‏ در جدول زیر آورده شده است.‏

پروتئین وی به دلیل غنی بودن از اسیدهای آمینه به‌ویژه لوسین، ارزش غذایی بالایی داشته و علاوه بر تقویت رشد ماهیچه‌ها و افزایش توده عضلانی بدن، چربی‌سوزی را تسهیل نموده و با ‏افزایش قدرت ایمنی، نقش مهمی در حفظ سلامت و مقابله با انواع بیماری‌ها دارد. ‏جداسازی پروتئین‌های آب‌پنیر و تغلیظ آن دارای پیچیدگی‌های و چالش‌های فنی است. تیم فناور بایستی با انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه و مطالعات علمی در مراحل بررسی تکنیک‌ها و روش‌های بهینه‌سازی‌شده در حوزه‌های انتخاب مواد ‏اولیه، فرمولاسیون، فراوری آب‌پنیر، تست‌های کنترل کیفی، خواص کارکردی، بسته‌بندی و طراحی تجهیزات به ‏دانش فنی تولید پودر پروتئینی آب‌پنیر با خلوص بالا و در گرید شیرخشک نوزاد دست یابد، لذا شبکه خدمات نوآوری بومرنگ با همکاری مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در جستجوی فناورانی است که توانمندی لازم در ارائه راهکار «توسعه دانش فنی تولید پودرهای آب‌پنیر با خلوص بالا (WPC 80, WPI 90)» را داشته باشند.

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله

راه‌حل‌ پیشنهادی در این زمینه:

 • لازم به ذکر است که راه‌حل‌ پیشنهادی فوق، جهت نمونه بیان شده است و می‌تواند راهکار مناسبی برای شرکت متقاضی باشد، اما فناوران لزومی بر ارائه راهکارهایی دقیقاً مشابه راهکارهای فوق ندارند و می‌توانند ایده‌های نوآورانه و قابل‌اجرای خود را نیز ارائه نمایند.

ارائه راهکار تهیه، تولید و خالص‌سازی پودرهای کنسانتره پروتئین آب‌پنیر با به‌کارگیری فرایندهای غشایی (میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون) و سیستم خشک‌کن پاششی ترکیبی با خشک‌کن بستر سیال

راه‌حل‌ها و پیشنهادهای غیرجذاب

شرکت متقاضی تمایلی به دریافت راهکارهای زیر ندارد:

 • ارائه ایده تهیه و تولید پودرهای کنسانتره آب‌پنیر با خلوص بالا (میزان املاح پروتئین آب‌پنیر در پودر نهایی حداقل 80 درصد باشد)
 • ارائه ایده تهیه و تولید پودرهای کنسانتره آب‌پنیر با گرید صرفاً غذایی و نداشتن قابلیت مصرف در فرمولاسیون شیر خشک اطفال و یا صنایع دارویی
 • ارائه ایده‌ تهیه و تولید پودرهای کنسانتره آب‌پنیر که باعث شود قیمت تمام‌شده محصول نسبت به نمونه‌های خارجی بیشتر تمام شود.

ارائه ایده تهیه و تولید پودرهای کنسانتره آب‌پنیر که در مقیاس انبوه قابلیت اجرایی نداشته باشد

زیرساخت‌ها، تجهیزات و امکاناتی که شرکت متقاضی می‌تواند در اختیار فناوران قرار دهد

 • ارائه خدمات آزمایشگاهی فیزیکوشیمیایی، میکروبی و آلایندگی مرتبط با پودرهای کنسانتره آب‌پنیر و سایر محصولات لبنی
 • در اختیار گذاشتن پایلوت تحقیق و توسعه شرکت جهت تست و نمونه‌سازی
 • کمک به تیم‌سازی و مشاوره برای پیاده‌سازی برنامه تولید محصولات در مقیاس نیمه‌صنعتی و صنعتی طرح‌های منتخب
 • همکاری در اخذ استانداردها و مجوزهای موردنیاز جهت تجاری‌سازی محصولات

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند

 • ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی، میکروبی، آلایندگی و خلوص پودرهای کنسانتره آب‌پنیر بایستی مطابق با الزامات سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد باشد.
 • کیفیت و عملکرد پودرهای کنسانتره آب‌پنیر جهت استفاده در فرمولاسیون‌های شیرخشک اطفال، بایستی به تائید شرکت‌های تولیدکننده شیرخشک اطفال (شیرخشک نوزاد پگاه، نستله ایران، صنایع پودر شیر مشهد) رسیده باشد.
 • الزامات و اقداماتی که شرکت برای رسیدن به گرید دارویی بایستی در زمان احداث واحد تولیدی و چیدمان تجهیزات مدنظر قرار دهد، کاملاً اعلام شود.
 • تجهیزات فرایند پیشنهادی بایستی با شرایط و حاکم در کشور ایران مطابقت داشته باشد و برنامه تهیه و تأمین تجهیزات منطقی و اجرایی باشد.

شاخص‌های شیمیایی مدنظر برای WPC 80 و حدود آن بایستی به شرح ذیل زیر باشد:

 • میزان پروتئین: حداقل 80 درصد
 • میزان چربی: 8-4 درصد
 • میزان لاکتوز: 10-4 درصد
 • میزان خاکستر: حداکثر 4 درصد
 • میزان رطوبت: حداکثر 5 درصد
 • ذرات سوخته: دیسک A باشد
 • اندیس حلالیت: حداکثر ا میلی‌لیتر
 • پی‌اچ: 7/6-6

شاخص‌های شیمیایی مدنظر برای WPI و حدود آن بایستی به شرح ذیل زیر باشد:

 • میزان پروتئین: حداقل 90 درصد
 • میزان چربی: حداکثر 1 درصد
 • میزان لاکتوز: حداکثر 8 درصد
 • میزان خاکستر: حداکثر 2 درصد
 • میزان رطوبت: حداکثر 5 درصد
 • ذرات سوخته: دیسک A باشد
 • اندیس حلالیت: حداکثر ا میلی‌لیتر
 • پی‌اچ: 7-6.2

نوع همکاری مطلوب

بر اساس پیشنهادها قابل‌مذاکره می­باشد.

ارسال پاسخ

تمامی پروپوزال‌ها باید به‌صورت آنلاین از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com تا تاریخ 1403/02/31 ارسال گردد. علاوه بر قالب پروپوزال می‌توان فایل رزومه و سایر ضمائم موردنیاز را نیز از همین طریق ارسال کرد. ضمناً در عنوان ایمیل ارسالی، عنوان طرح (توسعه فرمولاسیون و تولید روغن جانشین چربی شیر مادر) ذکر گردد.