اشتراک گذاری با دوستان
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

وضعیت: بسته

  شماره سند:

  تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۱

  مهلت ارسال پیشنهاد: ۱۴۰۰/۰۲/۰۷

  فرصت‌ها: براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

 تماس : ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳

  ارسال پروپوزال‌ها: https://ghazal.inif.ir/grant

ضرورت مسئله

در کشورمان ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی همراه مورد توجه بوده است، از مشکلاتی که در ذخیره‌سازی بلندمدت فرآورده­های نفتی وجود دارد، تشکیل لجن­ها و رسوبات نفتی است که سبب کاهش 10 درصدی حجم مخازن ذخیره و از دست رفتن بخشی از فرآورده­های نفتی می­شود. تجمع ترکیبات نفتی سنگین و رسوبات در کف مخازن، لجن نفتی نامیده می­شوند که این موضوع همواره یکی از مشکلات پیش روی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده­های نفتی بوده است. بر پایه برآوردها، در ایران سالانه 584،000 بشکه لجن نفتی تولید می‌شود. تاکنون روش‌های مختلفی برای پاک‌سازی مخازن نفتی بکار گرفته ‌شده ‌است. متداول‌ترین روش‌ها، استفاده از نیروی انسانی و مکنده‌های صنعتی است. در این روش‌ها پس از استخراج لجن‌های نفتی و ترکیبات سنگین، آن‌ها را در لندفیل‌ها دفن می‌کنند که مشکلات زیست‌محیطی بسیاری نظیر آلودگی خاک و آب به همراه دارد. همچنین در روش استفاده از نیروی انسانی، آسیب‌های جدی به افراد وارد می‌شود. به همین دلیل استفاده از روش‌های زیستی مورد استقبال قرار گرفته است که معایب مذکور را در پی نخواهد داشت. دو نوع روش زیستی به منظور پاک‌سازی مخازن نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش اول، استفاده از میکروارگانیسم‌ها به طور مستقیم است که زمان‌بر و هزینه‌بر است، روش دوم معطوف به استفاده از کاتالیست‌های زیستی است که نسبت به روش اول هزینه و زمان اجرای کمتری  را نیاز دارد. 

مشروح مسئله تحقیقاتی

به‌منظور شکست ترکیبات سنگین نفتی، در کشورهای پیشرفته روش‌های نوین و دوست‌دار محیط‌زیست توسعه یافته است. بر همین اساس شرکت متقاضی تحقیق محصول بیوکاتالیستی را توسعه داده است که سبب شکست ساختارهای سنگین نفتی نظیر ترکیبات آروماتیک، رزین و آسفالتن می­گردد. برای تولید این محصول یکی از گروه آنزیم‌های مورد استفاده، آنزیم‌های لیگنینولایتیک هستند که به دلیل شکست ساختارهایی مانند لیگنین و گستره دامنه سوبسترایی می‌توانند سوبستراهای مشابه آن مانند آسفالتن را به ترکیبات کوچک‌تر تجزیه کنند. در حال حاضر این آنزیم‌ها به کشور وارد می‌شوند، به دلیل افزایش قیمت ارز و مشکلات موجود در فرآیند واردات، این شرکت تمایل به تولید داخلی آنزیم‌های لیگنینولایتیک شامل آنزیم‌های لکیز، منگنزپراکسیداز و لیگنین پراکسیداز در راستای توسعه محصول خود دارد. آنزیم‌های لیگنینولایتیک در منابع مختلفی ازجمله باکتری‌ها، میوه انبه، گیاه فستوکا، قارچ‌های پوسیدگی قهوه‌ای و سفید یافت می‌شوند. ازآنجاکه غنای این گروه آنزیمی در قارچ‌های پوسیدگی سفید بیشتر است و منشأ آنزیم‌های مورد استفاده در محصول بیوکاتالیست شکننده ترکیبات سنگین نفتی شرکت متقاضی، قارچ‌های پوسیدگی سفید است، لذا در این پروژه، استخراج آنزیم‌های لیگینولایتیک از قارچ‌های پوسیدگی سفید مدنظر است. قارچ‌های پوسیدگی سفید بر روی چوب درخت غیرزنده رشد می‌یابند و با توجه به تولید خارج سلولی این آنزیم‌ها در قارچ و میزان تولید قابل توجه آن‌ها در قارچ‌های پوسیدگی سفید، امکان تولیدشان در داخل کشور وجود دارد. این شرکت نیاز به آنزیم­های لیگنینولایتیک شامل لکیز، منگنز پراکسیداز و لیگنین پراکسیداز دارد که توانایی شکست ترکیبات سنگین نفتی (ترکیبات آروماتیک، رزین و آسفالتن) را داشته و در شرایط محیطی پایدار باشند.  

گام‌های تحقیق

 • شناسایی و تهیه گونه تولیدکننده آنزیم­­های لیگنینولایتیک
 • بررسی میزان تولید آنزیم­­های لیگنینولایتیک
 • بهینه‌سازی تولید آنزیم­های لیگنینولایتیک
 • استخراج آنزیم­های لیگنینولایتیک
 • بررسی خصوصیات ذاتی آنزیم­ها
 • بررسی خصوصیات عملکردی آنزیم­ها
 • پایدارسازی محیطی برای استفاده کاربردی

خروجی‌های مورد انتظار تحقیق

 • استخراج آنزیم‌های لیگنینولایتیک از قارچ‌های پوسیدگی سفید
 • ارائه آنزیم‌های لکیز، منگنزپراکسیداز و لیگنین پراکسیداز به‌طور جداگانه

الزامات تحقیق

گروه آنزیمی لیگنینولایتیک باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • سه آنزیم لکیز، منگنز پراکسیداز و لیگنین پراکسیداز با خلوص 60 درصدی و به‌طور جداگانه ارائه شوند.
 • آنزیم‌ها دارای پایداری مناسب بوده و به مدت 20 روز در محیط عملکردی فعال باشند.
 • تحمل دمایی 45 درجه سانتی‌گراد را داشته باشند.
 • در pH های 5 تا 8 فعالیت مناسب داشته باشند.
 • شکست گروه ترکیبات نفتی آروماتیک، رزین و آسفالتن و ارائه گزارش میزان شکست گروه ترکیبات نفتی براساس نتایج کروماتوگرافی

معیارهای ارزیابی و انتخاب مجری

 • تحصیلات و سوابق تیم تحقیقاتی و تناسب آن با مسئله
 • رویکرد فنی تیم تحقیقاتی به مسئله
 • دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی و مواد اولیه و سایر الزامات اجرای تحقیق
 • زمان و هزینه اجرای تحقیق

تسهیم مالکیت فکری

مالکیت معنوی: مجری در مالکیت معنوی ناشی از اجرای تحقیق سهیم خواهد بود و انتشار مقاله مشترک توسط مجری و متقاضی در ژورنال‌های داخلی و خارجی، ارائه مقاله در کنفرانس‌ها و سمینارها با موافقت و اشاره به نام همه دست‌اندرکاران مجاز خواهد بود.

مالکیت منافع مادی: با توجه به مدل کسب‌وکار شرکت متقاضی، منافع مالی ناشی از توسعه این فناوری تماماً متعلق به شرکت متقاضی بوده و مجری صرفاً حق‌الزحمه اجرای پروژه تحقیقاتی را دریافت خواهد کرد.

روش ارسال پیشنهاد

پروپوزال‌ها صرفاً باید در چارچوب موردنظر صندوق نوآوری و شکوفایی، تدوین و حداکثر تا تاریخ 1400/02/07 در سامانه غزال به آدرس https://ghazal.inif.ir/grant ارسال شوند. پروپوزال‌هایی که در چارچوبی غیرازآن، یا به روش‌های دیگر به دست صندوق برسند، وارد فرایند ارزیابی نخواهند شد.