فروش لپ تاپ نو و استوک بازاریان فروش عطر و ادکلن پرفیومی محمد طاها لطفی | taha lotfi طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ تاترین ، تاترین سکوی پرتاب برند شما توسعه‌ دستگاه ساخت افزایشی فلزی به روش سیم- قوس الکتریکی به همراه سیستم پاشش پودر - بومرنگ "شبکه خدمات نوآوری"
اشتراک گذاری با دوستان
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

وضعیت:  باز

  شماره سند:

  تاریخ انتشار: 1401/11/18

  مهلت ارسال پیشنهاد: 1401/11/30

  فرصت‌ها: براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

 تماس : 02166539734 – 02166533864

  ارسال پروپوزال‌ها: https://ghazal.inif.ir/grant

خلاصه فناوری

ساخت افزایشی (پرینت سه‌بعدی) از جمله فناوری‌های نو، جهت ساخت قطعات سه‌بعدی با استفاده از روش‌ لایه‌نشانی است. ساخت افزایشی سیم – قوس الکتریکی، یکی از روش‌های ساخت افزایشی فلزی است که به جهت مزایای مختلف از جمله سرعت تولید بالا، قابلیت تولید قطعات بزرگ و سنگین، صرفه‌جویی در مصرف ماده، ساخت قطعات با ساختار متالورژيكي كنترل شده و خواص مكانيكي مطلوب، مورد توجه صنایع بسیاری از جمله معدن، انرژی، خودروسازی، نفت و گاز و پتروشیمی قرار گرفته است.

مبنای این روش استفاده از یک سیستم جوشکاری قوسی (مانند جوشکاری GMAW، GTAW، پلاسما یا لیزر) و یک سیستم حرکتی CNC با حداقل سه محور حرکتی است. در این روش، نقشه سه‌بعدی هر قطعه دریافت شده و به تعداد محدودی لایه تبدیل می‌شود، سپس به کمک فرایند لایه‌نشانی جوش، مواد به صورت لایه‌به‌لایه ریخته شده و منجر به ساخت قطعات فلزی یکپارچه می‌شود.

در حال حاضر نمونه اولیه از دستگاه مذکور توسط تیم تحقیقاتی حاضر ساخته شده است که قابلیت استفاده از دو فرایند GMAW و GTAW را برای ساخت قطعات دارد. هدف این طرح توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه‌ WPAAM (شامل سیستم ساخت و سیستم پرداخت نهایی قطعات)، توسعه سیستم تغذیه و پاشش پودر جهت رفع چالش‌های تولید سیم آلیاژهای صنعتی و توسعه دانش فنی متالورژیکی و فرایندی ساخت قطعات کاربردی جهت استفاده در صنایع معدنی است

درباره تیم پژوهشی

نام و نام‌خانوادگی

وضعیت شغلی

همکار/مشاور طرح

رشته/مقطع تحصیلی

مجتبی موحدی

دانشیار دانشگاه صنعتی شریف

مجری

دکتری مهندسی و علم مواد

اشکان عزلتی

دانشجوی دکتری

همکار

دکتری مهندسی و علم مواد

فرزانه نصرالله نژاد

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد

همکار

کارشناسی ارشد مهندسی و علم مواد

مائده محسنی

دانشجوی کارشناسی ارشد

همکار

کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک – ساخت و تولید

سوابق عرضه‌کننده فناوری و مسئول اصلی تیم پژوهشی

دکتر مجتبی موحدی، دانشیار دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف هستند. ایشان در سال 1391 در مقطع دکتری از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده و تا کنون بیش از 60 مقاله در مجلات بین‌المللی به چاپ رسانده‌اند  و به‌عنوان استاد راهنما، پروژه‌های گوناگونی را در حوزه‌های مختلف از جمله جوشکاری، اتصال فلزات و کامپوزیت‌ها در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی راهبری نموده‌اند. فهرست فعالیت‌های پژوهشی ایشان در اینجا قابل مشاهده است.

تیم حاضر به سرپرستی دکتر مجتبی موحدی، متشکل از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است و با توجه به تجارب قبلی، نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های فنی و آزمایشگاهی موجود (از جمله آزمایشگاه‌ها و تجهیزات بررسی ریزساختار و خواص مکانیکی قطعات تولید شده و تجهیزات کارگاهی ساخت و تولید)، در نظر دارد دانش فنی دستگاه ساخت افزایشی فلزی به روش سیم – پودر و قوس الکتریکی را تجاری‌سازی نموده و در اختیار صنایع مختلف کشور از جمله صنایع معدنی قرار دهد.

ضرورت مسئله

ایران با برخورداری از حدود ۶۸ نوع ماده معدنی، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته است. استخراج معادن، تصفیه و خالص‌سازی مواد معدنی و تولید فلزاتی از قبیل فولاد و آلومینیوم  بخش مهمی از صنعت کشور را تشکیل می‏دهند. اما این صنعت در روند تأمین قطعات با مشکلاتی روبرو است که از جمله دلایل آن می‌توان به عدم بومی‏‏سازی فرایند تولید یا محدودیت‏ واردات تجهیزات و قطعات صنعتی اشاره کرد. فناوری‌ ساخت افزایشی فلزی علاوه بر کاهش قابل‌توجه زمان ساخت، تعمیر و بهینه‌سازی قطعات، موجب کاهش هزینه‌های تولید شده و با تأمین قطعات موردنیاز در محل، مانع از خسارات قابل‌توجه در خطوط تولید صنایع می‌شود.

 به‌طورکلی رویکرد جهانی در استفاده از فناوری‏ ساخت افزایشی نشان می‌دهد که به‌کارگیری این فناوری‌ می‏تواند نقش مهمی در راستای بومی‏سازی و خودکفایی در فرایند تولید تجهیزات و قطعات پیچیده صنعتی و توسعه پایدار در صنایع معدنی ایفا نماید.

مسئله اصلی تحقیق

با توجه به تجربه تیم پژوهشی در ساخت نمونه اولیه دستگاه، هدف این طرح، توسعه دستگاه ساخت افزایشی سیم – پودر و قوس الکتریکی با سیستم حرکت 3 و 4 محوره است که قابلیت پرداخت‌ درجای[1] قطعات را دارد. همچنین از اهداف اصلی طرح، افزودن سیستم پاشش پودر به این دستگاه، امکان استفاده هم‌زمان از سیم و پودر، برای ساخت و تعمیر قطعات را میسر خواهد کرد. ایجاد پوشش‌های سطحی و خواص ویژه موضعی در قطعات از دیگر اهداف این طرح می‌باشد.

در نهایت محصول توسعه‌یافته این طرح، شامل یک سیستم حرکتی  CNCاست که وظیفه حرکت‌دادن یک تورچ جوشکاری را بر عهده دارد. در کنار این سیستم سخت‌افزاری، یک نرم‌افزار اسلایسر و کنترل‌کننده هوشمند نیز جهت کنترل متغیرهای حرکتی در محصول تعبیه شده ‌است. علاوه بر این، به کمک تجهیزات فرز CNC تعبیه شده روی دستگاه، امکان پرداخت‌ نهایی قطعات به‌صورت درجا پس از ساخت نیز وجود دارد.

برای اجرای طرح دو فاز عملیاتی در نظر گرفته‌ شده است:

1-  فاز اول شامل توسعه و تکمیل رابط کاربری دستگاه است. به این منظور، سخت‌افزار و نرم‌افزار دستگاه جهت تسهیل فرایند اپراتور و یکپارچه‌سازی آن در خطوط تولید صنعتی بهینه‌سازی خواهند شد. در ادامه، اسکنر سه‌بعدی روی دستگاه نصب می‌شود که موجب افزایش دقت و کارایی سیستم فرز CNC خواهد شد.

2- فاز دوم شامل طراحی و ساخت سیستم تغذیه و پاشش پودر روی دستگاه است که به کمک آن امکان ساخت محدوده وسیعی از آلیاژهای فلزی و کامپوزیت‌ها، پوشش‌دهی سطحی و ایجاد خواص ویژه موضعی در قطعات صنعتی فراهم خواهد شد.

مزایا

 • صرفه‌جویی در مصرف مواد اولیه و کاهش قابل‌توجه اتلاف ماده
 • کاهش زمان طراحی تا ساخت قطعه نهایی
 • امکان تولید قطعه نهایی با قابلیت CNCدرجا
 • امکان استفاده از سیستم تغذیه سیم و پودر با توجه به نوع آلیاژ و کامپوزیت و ایجاد خواص موضعی
 • امکان استفاده از فرایندهای GMAW و GTAW برای ساخت قطعات بنا به کاربرد
 • سیستم تغذیه سیم با قابلیت استفاده از سیم‌هایی با قطر و طول‌های متفاوت

کاربردها

 • تولید قطعه با هندسه نهایی از آلیاژهای مختلف فلزی و کامپوزیتی
 • مهندسی معکوس و ساخت قطعات پیچیده با استفاده از مدل سه‌بعدی و بدون نیاز به تولید قالب
 • تعمیر درجای قطعات فرسوده و مستهلک
 • بهبود مقاومت خوردگی و سایش به‌صورت موضعی با لایه‌نشانی آلیاژهای خاص

خروجی‌های مورد انتظار تحقیق

 • دانش فنی دستگاه ساخت افزایشی فلزی به روش سیم – پودر و قوس الکتریکی
 • یک نمونه دستگاه ساخت افزایشی فلزی به روش سیم – پودر و قوس الکتریکی با قابلیت CNC

هزینه و زمان اجرای طرح

 • هزینه اجرای طرح در بازه 300 تا 500 میلیون تومان برآورد می‌شود.
 • مدت‌زمان اجرای طرح 12 الی 15 ماه برآورد می‌شود.

تسهیم مالیک فکری

 • مالکیت معنوی: مشارکت‌کننده در مالکیت معنوی ناشی از اجرای تحقیق سـهیم خواهـد بـود و انتشـار مقالـه مشـترک توسـط مجری و مشارکت‌کننده در ژورنال‌های داخلـی و خارجـی، ارائه مقالـه در کنفرانس‌هـا و سـمینارها بـا موافقـت و اشـاره بـه نـام همـه دست‌اندرکاران مجـاز خواهـد بود.
 • مالکیـت منافـع مـادی: سهم مشارکت شرکت/شتاب‌دهنده متقاضی حداقل 10 و حداکثر 35 درصد خواهد بود (منافع مالی ناشی از توسعه این فناوری بر اساس توافق طرفین و مشترک خواهد بود و با توجه به سهم آورده نقدی و غیرنقدی توسعه‌دهنده، سهم مالکیت قابل‌مذاکره و توافق است).

ارسال درخواست

 • درخواست‌های مشـارکت صرفاً بایـد در چارچوب موردنظر صنـدوق نوآوری و شـکوفایی، تدویـن و حداکثـر تـا تاریـخ 1401/11/30 در سـامانه غـزال صنـدوق نوآوری و شـکوفایی به نشـانی ghazal.inif.ir  ثبت شوند. درخواست‌هایی کـه در چارچوبـی غیرازآن، یـا بـه روش‌های دیگـر بـه دسـت صنـدوق نـوآوری و شـکوفایی برسـند، وارد فراینـد ارزیابـی نخواهنـد شـد.