پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 • language
 • language
 • ورود/عضویت

کیت‌های تشخیص آنتی‌بیوتیک در شیر

کیت‌های تشخیص آنتی‌بیوتیک در شیر

 • شماره درخواست: RFP279804104
 • تاریخ اعلام: 98/04/02
 • تاریخ انقضا:

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

02188398563 - 02188398543

پست الکترونیک:

پیشینه مساله :

یکی از داروهای پرکاربرد در درمان انواع بیماری‌های عفونی در انسان و دام، آنتی‌بیوتیک‌ها هستند. مصرف بی­رویه این دارو در دام‌ها می‌تواند منجر به باقیمانده دارویی در فرآورده‌های خامی دام (نظیر شیر) شود و باعث ایجاد مشکلات بهداشتی در جوامع انسانی گردد. امروزه با گسترش روش‌های جدید در دامپروری­ها، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای کنترل ورم پستان، بیماری‌های موضعی و ... رایج شده است. نگرانی در خصوص باقیمانده‌های دارویی در مواد غذایی به حدی افزایش یافته است که سازمان‌های ناظر بر ایمنی غذا بر عاری بودن مواد غذایی از این باقیمانده‌ها تأکید دارند. در حال حاضر کلیه کیت‌های تشخیص آنتی‌بیوتیک در شیر خام، وارداتی هستند و هزینه نسبتاً بالایی دارند. همین هزینه بالا سبب شده است که شرکت‌های لبنی از برندهای ارزان‌تر که خطای عملکرد بالایی دارند استفاده نمایند یا صرفاً برای کنترل شیر خام مصرفی در محصولات تخمیری خود از این کیت‌ها استفاده کنند. اساس کار ساخت کیت‌های تشخیص سریع آنتی‌بیوتیک رایج، بدین‌صورت است که نانو گیرنده‌های اختصاصی برای آنتی‌بیوتیک‌های موردنظر در تماس با مقدار مشخصی شیر خام قرار می‌گیرند (عمدتاً دما به‌عنوان کاتالیزور عمل می‌کند) و در صورت وجود آنتی‌بیوتیک‌ها، آن‌ها را جذب می‌کنند. با وارد کردن استریپ کاغذی به مجموعه، محلول به سمت بالای استریپ حرکت می‌کند و در صورت آزاد بودن گیرنده‌های نانوی بالاآمده، آن‌ها جذب مکان‌های مشخص می‌شوند و تشکیل خط قرمز به معنی کمتر از حد مجاز بودن آنتی‌بیوتیک موردنظر را می‌دهند و در غیر این صورت خط قرمز تشکیل نمی‌شود که معرف مثبت بودن آنتی‌بیوتیک است. جهت شناسایی باقیمانده‌های دارویی در صنعت غذایی از روش‌های مختلف کمی و کیفی ازجمله اسپکتوفتومتری، کروماتوگرافی، الکتروفورز، میکروبیولوژی و ایمنوشیمیایی استفاده می‌شود که این روش‌ها به دلیل هزینه و زمان بالا قابل‌استفاده در صنعت لبنی نمی‌باشد. به‌غیراز کیت‌های تشخیص سریع آنتی‌بیوتیک در شیر خام، چندین روش دیگر نیز برای تشخیص آنتی‌بیوتیک‌ها در شیر خام وجود دارد که عبارت‌اند از:
 • استفاده از دستگاه HPLC که آزمایش پرهزینه و وقت‌گیر است و نیاز به اپراتور متبحر دارد.
 • استفاده از روش الایزا که آزمایش پرهزینه و وقت‌گیر است و نیاز به اپراتور متبحر دارد.
 • تست لخته که آزمایش ارزان ولی وقت‌گیر و دقت تشخیص بسیار ضعیف است.
 • کیت کوپن که انجام آزمایش وقت‌گیر می‌باشد.

شرح مساله :

به‌طورکلی در صنعت لبنی، شیر در معرض آلودگی های شيميايي زيادي قرار دارد. این آلودگی‌ها از طرق مختلف نظیر درمان دام، انواع مواد غذایی، محیط شیردوشی و فرآیند تولید وارد شیر می‌شوند، ازاین‌رو ضروری است تا با کنترل دقیق، خطر آلودگی شیر را به حداقل رساند. آلوده‌کننده‌های شيميايي شير عبارت‌اند از: آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها، نيتريت­ها، نيترات­ها و نيتروزآمين­ها، حشره كش­ها، سموم قارچي، فلزات سمي، دي اكسين­ها و غیره. آنتی‌بیوتیک‌ها محصولات متابولیسم ثانویه میکروارگانیسم‌ها هستند که توانایی از بین بردن باکتری‌ها و جلوگیری از رشد آن‌ها را دارند. از آنتی‌بیوتیک‌ها به‌منظور کنترل بیماری‌های سيستميك و موضعي در دامپروری­ها استفاده می‌شود. كنترل ورم پستان متداول‌ترین مورد مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌باشد، آنتی‌بیوتیک‌های محلول در چربي نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های محلول در آب مدت طولانی‌تری در پستان باقي می‌مانند. ازآنجایی‌که دامداران برای درمان بیماری‌های میکروبی ایجاد شده بین گله‌های خود از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند، این داروها در سرتاسر بدن دام ازجمله در شیر خام نیز وارد می‌شوند. هر آنتی‌بیوتیک بعد از ورود به بدن، نیاز به مدت‌زمان معینی جهت تجزیه و دفع از بدن دام را دارد. به دلایل زیر در نباید از شیرهای خام آنتی‌بیوتیکی استحصال‌شده به در صنایع لبنی مورد استفاده قرار گیرند: (لازم به ذکر اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها نسبت به حرارت پاستوریزه و استریل، مقاوم هستند)
 1. از این شیرها در تولید محصولات تخمیری نمی‌توان استفاده کرد، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها از رشد میکروارگانیسم‌های مفید مورد استفاده در محصولات ذکرشده، جلوگیری به عمل می‌آورد یا روند رشد آن‌ها را دچار اختلال می‌کند، لذا محصول تولیدشده با این شیرهای خام، کیفیت مناسبی را نخواهند داشت.
 2. هنگامی‌که محصولات لبنی دارای آنتی‌بیوتیک بیشتر از سطح MRL تعیین‌شده، مصرف می‌شوند می‌توانند عوارض بهداشتی متعددی ازجمله ایجاد واکنش‌های آلرژی، زدودن میکرو فلور طبیعی بدن، خطرات مسمومیت، ایجاد میکروارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و کاهش حساسیت نسبت به درمان آنتی‌بیوتیک و ... را ایجاد کنند.
چندین روش برای تشخیص آنتی‌بیوتیک‌ها در شیر خام وجود دارد ازجمله روش‌های HPLC، الیزا، انتشار در ژل و تست لخته که همگی این روش‌ها گران‌قیمت، وقت‌گیر هستند یا دقت تشخیص لازم را ندارند. از آنجائی که شیر یک ماده غذایی بسیار مغذی برای میکروارگانیسم‌ها می باشد، باید جهت تخلیه و فرآوری در کارخانه، هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند تا کمترین رشد میکروبی را در آن داشته باشیم، لذا در حال حاضر در آزمایشگاه‌های دریافت شیر خام، از کیت‌های تشخیص سریع آنتی‌بیوتیک بدین منظور استفاده می‌گردد. ولی از آنجائی که این کیت‌ها همگی وارداتی هستند، با بومی‌سازی تولید آن‌ها می‌توان به کاهش هزینه انجام آزمون و تعامل مناسب با تولیدکننده به‌منظور دستیابی به سطوح MRL تعریف‌شده در استانداردهای ملی یا کنترل آنتی‌بیوتیک‌های بومی مصرفی در کشور دست پیدا کرد و حتی نسبت به صادرات آن اقدام نمود. به طور متوسط شرکت متقاضی روزانه نیاز به 60 عدد کیت تشخیص آنتی بیوتیک دارد و در نظر دارد دانش فنی تولید این کیت ها را از تیم های توانمند کسب نماید. نمودار زیر تمایل شرکت متقاضی را در سهیم شدن در پروژه ساخت کیت‌های مذکور نشان می‌دهد:

راه‌کارهای پیشنهادی:

 • تکرارپذیری نتایج باید در حد قابل‌قبول (حداقل درستی تکرارپذیری باید 95 درصد)
(نتایج کیت عمدتاً به‌صورت کیفی یعنی با تشکیل خطوط قرمز و شدت رنگ آن‌ها یا عدم تشکیل این خطوط در مقابل خط کنترل می‌باشد)
 • قابلیت عملکرد مناسب در دمای 42 تا 45 درجه سانتی گراد (دمای اپتیمم 42 درجه سانتی گراد می باشد)
 • زمان تشخیص حداکثر 5 دقیقه
 • رعایت استاندارد ملی ایران برای دو گروه بتالاکتام و تتراسایکلین ها
 • رعایت میزان حساسیت به گروه های بتالاکتام، تتراسایکلین ها و سولفانامید مطابق جداول ذیل:
  • میزان حساسیت گروه بتالاکتام به شرح ذیل:
  • میزان حساسیت گروه تتراسایکلین به شرح ذیل:
  • میزان حساسیت گروه سولفانامید به شرح ذیل:

راه‌کارهای غیر قابل قبول :

 • تداخل عمل کیت با مهارکننده‌های طبیعی میکروب‌های موجود در شیر مانند ایمونوگلوبین­ها، پراکسیداز - لیزوآنزیم و لاکتوفرین

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل‌مذاکره می­باشد.

ارسال پیشنهاد :

برای ارسال پیشنهاد برای این نیاز فناورانه روی لینک کلیک نموده و پیشنهادتان را ثبت نمایید.

شرح مساله

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

من با قوانین بومرنگ موافق هستم