تولید الیاف بازالت

///تولید الیاف بازالت
111
  • تاکنون استفاده از الیاف شیشه و الیاف کربن متداول بوده است، اما الیاف بازالت با وجود مشابهت بسیار با الیاف شیشه و حتی مشابهت فرآیند تولیدی، ویژگی‌های مقاومتی بهتری نسبت به آن دارد. الیاف بازالت بر خلاف الیاف شیشه در مقابل قلیایی ها، مواد اسیدی و نمکی بسیار مقاوم است و به همین خاطر در بتن، پل‌ها و سازه‌های دریایی کاربرد وسیعی دارد.
  • در مقایسه با الیاف کربن و آرامید (الیاف مصنوعی)، الیاف بازالت در بازه دمایی وسیع‌تری (۲۶۹- تا ۶۵۰+ درجه سانتیگراد) کاربرد دارند و در برابر اکسیداسیون، تشعشع،‌ تراکم و نیروهای برشی بسیار مقاوم‌تر هستند. از طرفی ضخامت چون الیاف بازالت بین ۹ تا ۱۳ میکرون قطر دارند. لذا حداقل حد زیستی و زیست‌محیطی تعریف شده مجاز در استفاده از الیاف را برای ساخت ورق‌های بتنی تقویت شده با الیاف، ۵ میکرون دارند و بنابراین الیاف بازالت به عنوان جایگزین مطلوبی برای آزبست در ورق‌های سیمانی مسلح شده است.

یک شرکت بزرگ عمرانی در کشور تمایل دارد در زمینه تولید الیاف بازالت با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

تاکنون استفاده از الیاف شیشه و الیاف کربن متداول بوده است، اما الیاف بازالت با وجود مشابهت بسیار با الیاف شیشه و حتی مشابهت فرآیند تولیدی، ویژگی‌های مقاومتی بهتری نسبت به آن دارد. الیاف بازالت بر خلاف الیاف شیشه در مقابل قلیایی ها، مواد اسیدی و نمکی بسیار مقاوم است و به همین خاطر در بتن، پل‌ها و سازه‌های دریایی کاربرد وسیعی دارد.
در مقایسه با الیاف کربن و آرامید (الیاف مصنوعی)، الیاف بازالت در بازه دمایی وسیع‌تری (۲۶۹- تا ۶۵۰+ درجه سانتیگراد) کاربرد دارند و در برابر اکسیداسیون، تشعشع،‌ تراکم و نیروهای برشی بسیار مقاوم‌تر هستند. از طرفی ضخامت چون الیاف بازالت بین ۹ تا ۱۳ میکرون قطر دارند. لذا حداقل حد زیستی و زیست‌محیطی تعریف شده مجاز در استفاده از الیاف را برای ساخت ورق‌های بتنی تقویت شده با الیاف، ۵ میکرون دارند و بنابراین الیاف بازالت به عنوان جایگزین مطلوبی برای آزبست در ورق‌های سیمانی مسلح شده است.
بدلیل اهمیت این موضوع سال‌هاست که صحبت از مضرات زیست‌محیطی و آسیب‌های الیاف شیشه (معروف به پشم شیشه) شنیده می‌شود. لذا علاوه بر آثار زیست‌محیطی مخرب این محصول، نقش آن بر سلامت انسان هم زیر سوال رفته است. از دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد، سرطان‌زا بودن پشم شیشه، ایجاد حساسیت پوستی، ایجاد مشکلات تنفسی و موارد بسیار دیگری مطرح شد. هر چند بیشتر این ادعاها رد شدند، زمینه را برای ورود یک جایگزین بی‌دردسرتر و بسیار ارزان‌تر فراهم نمود، این محصول جایگزین «الیاف بازالت» نام دارد. با توجه به فراوانی سنگ بازالت در طبیعت نسبت به سنگ آهن، در صورت تولید این گونه میلگردها، هزینه خرید میلگرد در پروژه ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه قیمت تمام شده نیز کمتر می گردد.
علاوه بر عملکرد بالاتر الیاف آتشفشانی(بازالتی) نسبت به الیاف شیشه و ویژگی های خوب آنها مانند استحکام، تحمل دما، دوام و مقاومت در برابر پرتوی فروسرخ همچنین توجیه اقتصادی آنها را با الیاف شیشه جایگزین می سازد. این محصولات جدید ویژگی های کشسانی فوق العاده ای (مدول کششی یا مدول یانگ بالا) دارند و جایگزینی بی نقص برای الیاف کربن و آرامید در بسیاری از کاربردها محسوب می شوند. رشته های تهیه شده از صخره های آتشفشانی کاملاً خنثی هستند، تهدید زیست محیطی ندارند و به راحتی در انواع رزین ها و پلاستیک های صنعتی به کار گرفته می شوند.
این الیاف نیازهای بازار جهانی مواد تقویت شده و محصولات کامپوزیتی پیشرفته را برآورد ساخته و می توانند در شاخه های گوناگون صنعت از جمله هوا فضا/ هوانوردی، خودرو، عمران ، ساخت و سازهای زیرزمینی، جاده، لوله و تأسیسات، تجهیزات مقاوم در برابر خوردگی، دریایی، امنیتی و دفاعی، ساخت و سازهای دریایی، عایق سازی و… به کار گرفته شوند.
در حال حاضر در کشورهای پیشرفته تکنولوژی تولید این میلگردها موجود می باشد و در ایران نیز معادن سنگ بازالت بسیار زیاد است. بنابراین در صورت تولید این نوع میلگردها، ضمن تنوع در بازار مصالح، هزینه های ساخت کاهش پیدا می کند بازالت در موارد زیر مصرف دارد: حفاظت حرارتی، مواد اصطکاکی (مانند لنت ترمز و…)،‌ مخازن تحت فشار (مانند تانک‌ها و سیلندرهای گاز)، مقاطع باربر (پروفیل‌های ساختمانی)، پره‌های آسیاب‌های بادی، ورق‌های سیمانی مسلح (جایگزین آزبست در ورق‌های آزبست سمنت)، تیرهای برق، پوشش کشتی‌ها، بدنه اتومبیل، تجهیزات ورزشی، مسلح کردن بتن، ساخت بلندگو، مصارف نظامی و فضایی و پر کردن فضاهای خالی ساختمانی. همچنین ایران ذخایر بازالت زیادی دارد اما هنوز از آنها بهره برداری نشده است.

 • استفاده از منابع فراوان و غنی سنگ بازالتی در ایران، از جمله انواع گوناگون رووینگ، الیاف سوزنی و رشته های تابیده بازالت
 • الیاف بازالت با توجه به ویژگی های خاص خود جایگزین شیشه E، شیشه با استحکام بالا و سایر انواع ویژه شیشه میشوند. این ویژگی ها عبارتند از:
 • استحکام کششی ۲۵-۲۰ درصد بالاتر از شیشه E
 • مقاومت شیمیایی بهتر نسبت به شیشه E معمولی
 • گستره دمایی وسیع تر تا ۵۸۰ درجه سانتی گراد
 • سازگار با محیط زیست و دفع و بازیافت آسان تر پلاستیک های تقویت شده با الیاف بازالت (BFRP) نسبت به GFRP
 • بازیافت پذیری بهتر

هزینه تولید اولیه زیاد برای رسیدن به فناوری مطلوب

کلیه موارد زیر در طرح ارائه شده باید مشخص شوند:

 • ارائه طرحی برای تولید میلگرد با مشخصات فنی هم رده یا بالاتر از میلگردهای موجود
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری سازی، تجاری شده)
 • هر گونه شواهدی در رابطه با عملیات
 • پیش زمینه ها، تجارب و تخصص های مرتبط با مساله مورد نظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل مذاکره می‌­باشد.

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید