پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 • language
 • language
 • ورود/عضویت

بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil (NRO

بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil (NRO

 • شماره درخواست: RFP069805110
 • تاریخ اعلام: 98/05/06
 • تاریخ انقضا:

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

02188398563 - 02188398543

پست الکترونیک:

پیشینه مساله :

نفتالین به‌صورت عمده از دو منبع قطران زغال‌سنگ و برش­ های نفتالین­دار پتروشیمی (حاصل از واحدهای تولید الفین) تولید می‌شود که بیش از 90% نفتالین تولیدی در جهان از قطران زغال‌سنگ به دست می­ آید. در یک شرکت پالایشگاهی، قطران ورودی پس از عبور از واحد آب­گیری و لجن­گیری به واحد تقطیر اولیه ارسال می ­گردد. در این واحد پس از جداسازی فاز سنگین (Pitch) از قطران، بخش روغنی قطران به نام DWF (Dephenolated Wide Fraction Oil) به واحد تقطیر روغن ­ها ارسال می­شود. خروجی واحد تقطیر روغن­ها شامل برش ­های روغن سبک (Light Oil)، روغن سنگین (Heavy Oil)، روغن حلال نفتا (Solvent Naphtha)، روغن شستشو (Wash Oil) و روغن نفتالین (Naphthalene Oil) می‌باشند. روغن نفتالین به­ طور متوسط دارای خلوصی در حدود %80-75 می­ باشد. این روغن جهت تولید نفتالین با دو گرید خالص با خلوص حداقل 5/99 درصد و گرید صنعتی با خلوص حداقل 97 درصد به واحد تخلیص نفتالین ارسال می­ شود. در واحد تخلیص، نفتالین را به روش کریستالیزاسیون ذوبی (SMC) از روغن نفتالین استخراج می­ کنند. کریستالیزاسیون یکی از کاربردی­ ترین روش ­های خالص سازی است. درواقع کریستالیزاسیون یک فرآیند جداسازی مرحله‌به‌مرحله است که بر پایه انتقال جرم از فاز مایع به جامد متکی است. در این عملیات از یک مخلوط چندجزیی، جریان­ هایی با خلوص پایین­ تر جداسازی می‌شود و درنهایت جزء موردنظر با خلوص بالا به دست می­ آید. ویژگی­ های کریستالیزاسیون صنعتی، تشکیل کریستال به روش هسته­ زایی، رشد و جداسازی کریستال می ­باشد.   معمولاً در فرآیند کریستالیزاسیون از دو نوع کریستالایزر به نام فیلم ریزشیFFMC  Falling Film) Melt Crystallization ( و استاتیک )SMC (Static Melt Crystallization استفاده می­ شود. شرکت­ های صاحب تکنولوژی ساخت کریستالایزر عبارت‌اند از: Sulzer، Fives (Proabd)، ebner GmbH & Co.KG و GEA messo PT که مهم ­ترین آن‌ها شرکت Sulzer و Fives می ­باشد. در حال حاضر در واحد تخلیص نفتالین این شرکت از تکنولوژی Fives SMC استفاده می­ شود. تکنولوژی Fives MSC یک فرآیند نیمه‌پیوسته (Semi Batch) می باشد که اساس آن کنترل بار حرارتی انتقال‌یافته حین عملیات کریستالیزاسیون است. در فرآیند Melt Crystallization هر مرحله (Stage) بخش­ های مختلف زیر را در کریستالایزر (ریفاینر) طی می‌کند:
 1. بارگیری ریفاینر (Filling Refiner): ریفاینر از مواد درون مخزن ذخیره روغن نفتالین حاصل از واحد تقطیر در دمای بالای 80°C پر می­ گردد.
 2. کریستالیزاسیون (Crystallization): پس از پر شدن ریفاینر، دمای ریفاینر به‌صورت کنترل‌شده تا دمای کریستال آن مرحله کاهش میابد و کریستال­ ها بر روی لوله­ های فین­دار تشکیل می­ شوند. در طول این بخش ناخالصی­ هایی (Impurity) که در فاز مایع تغلیظ شده‌اند نیز پیرامون کریستال­ها قرار می­ گیرند.
 3. تخلیه (Draining): در این بخش مایع غنی از ناخالصی با استفاده از نیروی گرانش خارج می­ گردد. بیشترین ناخالصی در این بخش جداسازی می­ گردد. مایع غنی از ناخالصی پس از خارج شدن از ریفاینر با توجه به میزان خلوص آن به مخازن پایین‌تر برگردانده می­ شود. همواره جریان تخلیه هر مرحله به مخزن خوراک یک مرحله پایین­تر ارسال می­ گردد. (به دلیل استحصال حداکثری نفتالین)
 4. تعریق (Sweating): در این مرحله بخشی از کریستال ­ها که بر روی لوله­­ های فین دار داخل ریفاینر تشکیل شده‌اند با کنترل گرمایش ذوب می­گردد. در این بخش لایه حاوی ناخالصی موجود بر روی سطح کریستال­ها ذوب می­گردد و به‌صورت مایع از کریستالایزر خارج می­ شود. این عملیات سبب می­ گردد کریستال به خلوص بالاتری نسبت به بخش قبل برسد. همواره جریان تعریق به مخزن خوراک همان مرحله ارسال می­ شود. (به دلیل استحصال حداکثری نفتالین)
 5. ذوب و تخلیه ریفاینر (Melting & Discharge): در این بخش کریستال­ ها ذوب و سپس از ریفاینر تخلیه می­ گردد. محصول هر مرحله درون تانک محصول، جمع­ آوری می‌گردد یا اینکه در عملیات چندمرحله‌ای جهت خالص­سازی بیشتر به مراحل بالاتر ارسال می­ شود.

در شکل (1) ترتیب انجام هر یک از بخش­ هایSweating & Melting  Crystallization, Draining, برای یک مرحله نمایش داده شده است.

بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil) NRO 1 2

در شکل (2) شماتیک الگوی ارسال جریان­ها در سه مرحله خالص­ سازی نمایش داده شده است. همواره جریان تخلیه (Drain) به یک مرحله پایین­تر ارسال می‌شود و جریان تعریق (Sweat) به‌عنوان خوراک همان مرحله استفاده می‌شود و جریان محصول (Product) به یک مرحله بالاتر انتقال می ­یابد. محصول نهایی نیز از آخرین مرحله خالص­سازی به دست می ­آید. لازم به ذکر است این تصویر صرفاً نقل و انتقالات بین مراحل چندگانه خالص‌سازی را نمایش می‌دهد.

بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil) NRO 12 2

همان‌طور که در شکل (2) مشاهده می‌شود از فرآیند جداسازی، علاوه بر محصولی با غلظت بالا از ماده موردنظر، محصولی جانبی به نام Residue نیز به دست می‌آید که شامل درصدی از جزء مطلوب به همراه ناخالصی­ ها می­ باشد. در حال حاضر در واحد تخلیص نفتالین این شرکت با استفاده از فرآيند SMC نفتالين با دو گرید نفتالین صنعتي (Technical Naphthalene) و نفتالين خالص (Pure Naphthalene) همراه با محصول جانبی باقیمانده به نام روغن NRO (Naphthalene Residue Oil) از روغن نفتالین (NO) استحصال مي­ گردد. در حال حاضر NRO همراه با روغن­ های نیمه سنگین و سنگین قطرانی به بازار ارائه می­ شود. این شرکت متقاضی جهت جداسازی هر چه بهتر نفتالین از روغن نفتالین (NO) و کاهش میزان هدر رفت در روغن NRO طی سال‌های گذشته، راهکارهایی مانند تغییرات دمایی و بهینه‌سازی فرآیند تخلیص و افزودن یک مرحله خالص‌سازی انجام داده است. همچنین مطالعاتی در راستای استخراج نفتالین از جریان NRO به کمک روش سانتریفیوژ انجام گردید که به دلیل بازده بسیار پایین و عدم صرفه اقتصادی نتیجه­ ای در بر نداشت.

شرح مساله :

در یک شرکت پالایشگاهی سالانه به‌طور متوسط حدود 2000 تن محصول جانبی NRO(Naphthalene Residue Oil) تولید می­گردد. روغن NRO به‌صورت میانگین حاوی 45-40 درصد نفتالین می­باشد. در صورت بازیافت کامل نفتالین از این روغن سالانه 800 تن نفتالین بر تولید این شرکت افزوده می‌شود. با توجه به اینکه نفتالین یک محصول صادراتی و با ارزش‌افزوده بالا می­ باشد، این شرکت علاقه‌مند است طرح بازیافت نفتالین از روغن NRO را از طریق شرکت‌های توانمند و فعال به انجام رساند. مشخصات شیمیایی و فیزیکی روغن NRO در جدول­های (1) تا (3) نشان داده شده است.

بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil) NRO 1 AAAAA بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil) NRO 1 AAA

نمودار زیر علل تمایل این شرکت جهت دریافت روش جداسازی بازیافت نفتالین از روغن NRO را نشان می‌دهد:

بازیافت نفتالین از روغن (Naphthalene Residue Oil) NRO 15

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • بازیافت حداقل 80% از نفتالین موجود در روغن NRO
 • قابلیت استفاده از مواد باقی مانده به‌عنوان روغن پس از جداسازی نفتالین از NRO
 • رعایت الزامات زیست‌محیطی
 • رعایت استانداردها و موارد ایمنی در مجموعه پالایشگاهی
 • قابلیت ارائه نتایج تست نیمه‌صنعتی طرح پیشنهادی
 • قابلیت به‌کارگیری در مقیاس صنعتی

راه‌کارهای غیر قابل قبول :

 • عدم‌تغییر در فرآیند فعلی واحد تخلیص نفتالین

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل‌مذاکره می‌باشد.

ارسال پاسخ :

تمامی پروپوزال‌ها از طریق این لینک دریافت خواهد شد.

شرح مساله

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

من با قوانین بومرنگ موافق هستم