پروژه ها

/پروژه ها

افزایش ماندگاری و کیفیت میوه در سردخانه


کاهش کیفیت نگهداری میوه در سردخانه‌ها به دلایلی چون رسیدن میوه، آلودگی‌های باغی و نظایر آن، امری رایج است. هرساله تلاش می­شود کیفیت خدمات ارائه‌شده به مشتریان، با ضدعفونی‌های مکرر حین نگهداری، تعامل با باغداران و آموزش آن‌ها جهت رعایت نکات قبل و حین برداشت و اطلاع‌رسانی مداوم در خصوص زمان مناسب خروج میوه از سردخانه، بهبود یابد و میزان کاهش کیفیت میوه حین نگهداری به حداقل برسد، اما ضدعفونی‌های انجام شده قبل از ورود و حین نگهداری کالا، کنترل دما و رطوبت و تهویه روزانه سالن‌ها تاکنون نتوانسته است مقدار کاهش کیفیت نگهداری میوه و ضایعات را به حداقل برساند.


اختلاط روغن


روغن ‏های ویسکوز با دانسیته kg/L 19/1-05/1 و گرانروی cp 100-8 به عنوان خوراک یک واحد تولیدی در مخازن ذخیره‏ سازی، نگهداری و برای مصرف به نسبت مشخص شده ای با یکدیگر مخلوط می‏شوند. حدود ۱۵ نوع روغن مختلف با نسبت ‏های متفاوت مجموعه خوراک این واحد را تشکیل داده و سه مخزن ذخیره‏سازی (هریک m3 3000) مجهز به کویل‏های حرارتی و چهار مخزن اختلاط (هریک m3 600) مجهز به کویل‏های حرارتی در حال بهره‏ برداری هستند. در حال حاضر مصرف روزانه این واحد حدود ۱۰۰ تن و پس از اتمام طرح توسعه، به حدود دو برابر افزایش خواهد یافت


کاهش مصرف آب در واحدهای دامداری


پیش‌بینی‌های آماری نشان می‌دهد جمعیت ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی بالغ ‌بر ۱۰۰ میلیون نفر خواهد بود و ازنظر سرانه تجدید ناپذیر آب، در تنش آبی شدیدی قرار خواهد گرفت. آمار جهانی نشان می‌دهد که بالغ‌ بر ۷۰ درصد آب شیرین مصرفی در بخش کشاورزی و صنایع مربوطه مصرف می‌شود و از این نظر مصرف آب در صنعت پرورش دام با شدت بیشتری افزایش داشته است. این امر با توجه به محدودیت منابع آب شیرین، خطری جدی را در بخش کشاورزی و صنایع دامپروری ایجاد می‌کند.


اکتشاف معادن سنگ‌های تزئینی و طراحی سینه کار


فرآیند اکتشاف متعارف در کشور منحصر به تهیه چند نقشه، مقطع، پلاک، ترانشه و گمانه شده است که مسلماً کافی نیست و به علت عدم اطلاع صحیح فعالان در یک معدن از وضعیت دقیق هندسی (مکانی)، ذخیره دقیق، مقدار گستردگی ذخیره و احیاناً مقدار و جهت تغییر مکان فضایی لایه یا ذخیره، یافتن سینه کار و استخراج محصول مناسب با خلل روبرو شده است و این موضوع از عمر مفید معدن شدیداً می‌کاهد.با توجه به موارد و مشکلات موجود در امر اکتشاف معادن سنگ‌های تزئینی و نما که باعث مشکلات عدیده‌ای در بخش استخراج می‌شوند. وجود یک استراتژی مشخص در امر اکتشاف صحیح و دقیق معادن سنگ تزئینی و نما امری لازم و ضروری است.


اندازه‌گیری فاکتورهای محیطی آبزیان


پرورش انواع کپور ماهیان (شامل فیتوفاگ، بیگهد، کپور و آمور) یکی از چند گونه‌ای است که در ایران و بسیاری دیگر از کشورها رایج می‌باشد. این گونه‌ها به علت استفاده از زنجیره‌های ابتدایی غذایی ماهیانی مقرون‌به‌صرفه می‌باشند اما درعین‌حال به علت وابستگی به چرخه عناصر، بیش از دیگر ماهیان تحت تأثیر فاکتورهای محیطی قرار دارند. به‌عبارت‌دیگر به علت تأثیر زیاد متغیرهای محیطی از قبیل دما، پی اچ، اکسیژن، شدت تابش و غیره، ریسک تولید افزایش می‌یابد. ماهیان پرورشی در این شرکت مختص به ماهیان گرمابی می‌باشد.


احیای پساب برج‌های خنک‌کن


در حال حاضر دو دستگاه برج خنک‌کن (از نوع تر) متعلق به نیروگاه برق با توجه به شرایط کارکردی خود مجموعاً ۳۰۰ مترمکعب در ساعت (هر برج ۱۵۰ مترمکعب) آب خود را به‌صورت پساب به رودخانه برگشت می‌دهند. با توجه به هزینه بالای تأمین آب که در حال حاضر حدود ۴۴۰۰ ریال به ازای هر مترمکعب می‌باشد (حداقل نرخ فعلی آب‌بها که به‌صورت علی‌الحساب محاسبه می‌شود)، خروج این پساب باعث هزینه‌ای قریب به ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال به‌صورت سالانه می‌گردد. هرچند این آب به‌ صورت تقریباً خنثی است اما درهرصورت آب صنعتی تلقی می‌شود و لذا به این وضعیت بایستی نگرانی‌های زیستی محیط را نیز اضافه کرد.


کاهش آلودگی صوتی


با توجه به زمینه فعالیت و ساعات کاری مجموعه تفریحی مورد نظر(شهربازی)، ایجاد سرو صدا باعث سلب آسایش همسایگان و ساختمان های مجاور مجموعه گردیده است که این امر در واقع موجب ایجاد آلودگی صوتی شده است. براساس استانداردهای موجود در ارتباط با فاصله منبع صوتی از محیط مورد نظر، این فاصله در حدود ۲۰۰ متر در نظر گرفته می‌شود. اما فاصله منبع های صوتی از منطقه مورد نظر چیزی در حدود ۸۰ متر است که این امر موجب تشدید این آلودگی گردیده که با در نظر گرفتن این شرایط(که امکان تغییر در شرایط مساله از نقطه نظر فاصله نیست)، متقاضی به دنبال بهترین راهکار برای کاهش این آلودگی می باشد.


بهینه سازی تیوپ ریفورمر


فرآیند احیاء مستقیم در چند دهه اخیر به عنوان منبع مهمی برای تولید خوراک کورههای قوس الکتریکی در تولید فولاد به شمار میرود. تکنولوژی میدرکس نیز به عنوان مهمترین روش تولید آهن اسفنجی با درصد
تولید حدود ۵۸درصد در جهان شناخته شده است. در این فرآیند طی یک سری واکنش گرماگیر در واحد ریفرمینگ از گاز طبیعی، دی اکسید کربن و آب برای تولید گاز سنتز، استفاده میشود. ریفرمر، از تعداد زیادی راکتور لوله های پر از کاتالیست، درون یک جعبه مکعب شکل تشکیل شده است که توسط تعداد زیادی مشعل گرم میشوند. با توجه به ظرفیت واحد، عموماً در ریفرمر از لوله های ۸اینچی با قطر داخلی حدود ۲۰۰میلی- متر استفاده میشود.


تولید و نوسازی تیوب ریخته گری مداوم


ظرفیت تولید خطوط ریخته­ گری این شرکت حدود ۲/۱ میلیون تن در سال است. ریخت ه­گری موجود مشتمل بر ۶ خط بوده است و مقطع بیلت­ های تولیدی از  ۱۰۰ تا  ۲۰۰ میلی­متر خواهد بود. دمای ذوب از ۱۵۰۷ تا  ۱۵۲۰ درجه سانتی­گراد وابسته به نوع فولاد تولیدی، متفاوت خواهد بود. دمای انجماد نیز به تبع آن از ۱۴۹۳ تا  ۱۴۶۳ درجه سانتی­گراد متفاوت است. لذا دمای کاری تیوپ مسی بین این دو عدد متغیر می­باشد. تیوپ مربوطه از یک‌سو در تماس مستقیم با مذاب بوده و از بیرون در تماس با آب قرار دارد. ضخامت لایه (فیلم) تشکیل شده در تماس با تیوپ ۳- ۴ میلی­متر می­باشد. با توجه به اینکه تیوب ریخته­ گری مداوم یک کالای استراتژیک واحد فولادسازی محسوب می­گردد و در داخل کشور تولید نمی­شود و همچنین هزینه تأمین آن از خارج کشور زیاد است، بنابراین اهمیت سرمایه­ گذاری در این بخش ضروری به نظر می­رسد. 


فرآوری سرباره کوره قوس الکتریکی


‏‫ شارژ فلزی کوره قوس الکتریکی شامل حدود ۸۰ درصد آهن اسفنجی و ۲۰ درصد قراضه است. شارژ فلزی در هر ذوب در کوره، تغذیه و به‌وسیله قوس الکتریکی ایجادشده توسط الکترودهای گرافیتی ذوب و تا درجه حرارت موردنظر گرم می شوند. فروآلیاژها و دیگر مواد موردنیاز در خلال زمان ذوب به کوره اضافه می گردد. مذاب به‌صورت تکباری از کوره در پاتیل تخلیه می گردد. مواد غیرفلزی و اکسیدهای شارژ فلزی به‌صورت سرباره درمیآید و به‌عنوان محصول جانبی در پاتیل سرباره و یا در زیر کوره و روی زمین تخلیه می گردد.


Page 2 of 5