پیاده‌سازی و استقرار نظام مدیریت دانش


 پس از آوازه تجربه موفق یک هلدینگ کشاورزی و دامپروی در مورد استفاده از سیستم مدیریت دانش در سازمان و ارزش افزوده ناشی از آن؛ هلدینگ فعال در حوزه صنایع غذایی کشور در خواست خود را به منظور پیاده سازی نظام مدیریت دانش در شرکت های تابعه خود مطرح نمود. امروزه در عصر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات و به دلیل تغییر و تحول سریع دانش، عمده‌ترین سرمایه سازمان‌ها دانش معتبر و به روز در حوزه کسب‌وکار خود است و این که به نحو مطلوب از این دانش استفاده نمایند. تقریباً 75 درصد شرکت‌های برتر دنیا به پیاده‌سازی فرآیندهای مدیریت دانش در سازمان خود توجه ویژه‌ای دارند. 


رسوب زدایی تجهیزات


در کارخانجات محصولات لبنی معمولا موادی به‌صورت ناخواسته روی سطح تجهیزات انباشته می شوند. این مواد عموما کربنات کلسیم‌ها و منیزیم‌ها هستند که به رسوبات آب و آهک نیز معروف‌اند. این لایه رسوب، مقاومت در برابر انتقال حرارت را افزایش می دهند و اثر مبدل‌های حرارتی را کم می کند. رسوب ها همچنین به دلیل کاهش سطح مقطع عبور سیال، باعث افت فشار نیز می گردند. در صنعت جهت مبارزه با تشکیل این رسوبات از روش ها و مواد متفاوتی استفاده می شود که برخی از این مواد و روش‌ها از ایجاد رسوب جلوگیری می کنند و برخی جهت رسوب برداری و برخی جهت ایجاد لایه‌های نازکی برای محافظت از فلز جداره در مقابل خوردگی استفاده می‌گردد، لذا در راستای رفع این مسئله نیاز به روشی احساس می‌شود که علاوه بر اینکه رسوبات قبلی سیستم را از بین می-برد، سیستم را به مدت طولانی در مقابل رسوب گذاری جدید ایمن نماید و از تجهیزات در مقابل خوردگی محافظت کند.


استقرار و پیاده‌سازی سیستم یکپارچه مدیریت منابع انسانی


در یکی از هلدینگ‌های بزرگ کشور که دارای 40 شرکت تابعه با تعداد 3200 نیرو با زمینه کاری خدماتی در گستره جغرافیایی قابل‌ملاحظه‌ می‌باشد، فقدان سیستم یکپارچه منابع انسانی جهت پایش، نظارت و راهبری منابع انسانی (برنامه‌ریزی منابع انسانی، نگهداشت، مدیریت عملکرد، روابط کار و جذب کارکنان) در عمل مدیریت منابع انسانی را با موانع بسیاری مواجه ساخته بود. ایجاد بانک اطلاعات متخصصین سازمان و امکان به اشتراک‌گذاری مهارت انسانی و تشکیل کمیته‌های تخصصی، ایجاد بانک اطلاعات برای شایسته‌سالاری و تأمین اطلاعات موردنیاز برای تصمیم‌گیری اثربخش در انتخاب و انتصاب کارکنان با ارائه گزارشات مستدل و موثق از نیازهای اساسی هلدینگ است که به علت عدم وجود یک سیستم یکپارچه محقق نشده بود.


سامانه مدیریت و فروش بلیت مکانیزه


در یکی از بزرگترین مراکز تفریحی کشور، مکانیزه نبودن روند نظارت بر کارکرد و فروش دستگاه‌ های بازی و امکان جعل بلیت‌ها، همجنین هزینه‌های چاپ بلیت‌های مصرفی موجب ایجاد معضلاتی در روند اجرایی این مرکز ایجاد شده بود. این شرکت  به منظور اصلاح این روند به بهترین شیوه در صدد به‌روزرسانی سامانه مدیریت و فروش بلیت تا به نوعی هم فروش و دریافت هزینه بلیت‌ها الکترونیکی گردد و هم کنترل و نظارت دقیق نسبت به آمار ورود و خروج شهربازی‌ها مستند و قابل‌اتکا باشد. همچنین نیاز مجموعه به افزایش کارکنان در فصل‌هایی  که تعداد مراجعه‌کنندگان افزایش می‌یابد، مرتفع گردد.


کنترل سرمازدگی دیررس بهاره


سرمازدگی گل‌های درختانِ “به”، در اثر ایجاد دماهای زیر صفر در اوایل فصل رشد (اوایل بهار) اتفاق می‌افتد. ازآنجاکه این سرمازدگی‌ها در اثر وارونگی دما می‌باشد، مبارزه و کنترل آن بسیار دشوار است. مسئله اصلی که باغ کشاورزی با آن روبه‌رو بود، سرمازدگی دیررس بهاره در باغاتِ “به” است که در اثر ایجاد شرایط وارونگی دما در اوایل بهار ایجاد می‌شود. سرما موجب از بین رفتن مادگی گل‌ها می‌شد و خسارات بسیار سنگینی گاهاً تا 100% در عملکرد محصول ایجاد می‌کرد. این باغ حدود 125 هکتار وسعت دارد.


پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت‌های کشاورزی و دامپروری


 آنچه در گذشته باعث برتری سازمان‌ها نسبت به یکدیگر می‌شد، نیروی انسانی، ماشین‌آلات و سرمایه‌ی مادی بیشتر بود؛ اما امروزه در عصر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات و به دلیل تغییر و تحول سریع دانش، عمده‌ترین سرمایه سازمان‌ها دانش معتبر و به روز در حوزه کسب‌وکار خود است و این که به نحو مطلوب از این دانش استفاده نمایند. تقریباً 75 درصد شرکت‌های برتر دنیا به پیاده‌سازی فرآیندهای مدیریت دانش در سازمان خود توجه ویژه‌ای دارند.  در همین راستا، یکی از شرکت های مطرح در حوزه علوم دامپروری و کشاورزی، نیاز به استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان خود را با بومرنگ مطرح نمود.


تصفیه پساب واحد تولید اتانول


در یک واحد تولیدی، ملاس چغندرقند که حاوی 40 تا 45 درصد ساکاروز می‌باشد به‌عنوان ماده اولیه تخمیر الکلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند تولید در این واحد پسابی را که شامل ترکیبات معدنی و آلی بسیار و همچنین لاشه‌های مخمر می‌باشد از انتهای ستون تقطیر با دمای حدود 90 درجه و لجن ته فرمانتورها جمعاً با حجم تقریبی 120 تا 130 مترمکعب پساب در روز با BOD و COD حدود 35000 و 65000، (PH  5/3 تا 5، توتال فنل 8 تا 10 هزار میلی‌گرم در لیتر) را به وجود می‌آورد که به دلیل محدودیت‌های زیست‌محیطی امکان رهاسازی آن در طبیعت به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد و لزوم یک فرآیند تصفیه و تبدیل این پساب به آب با آلودگی کم و قابل‌مصرف حداقل در بخش کشاورزی را طلب می نمود.


کنترل مگس‌های میوه


مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از مخرب‌ترین آفات کشاورزی در جهان است. مکانیسم عمل این آفت بدین‌صورت است که آفت در زیر پوست میوه تخم‌ریزی می‌کند و پس از تفریخ تخم‌ها، لاروها بی‌درنگ به درون میوه می‌روند و از گوشت آن تغذیه می‌کنند. میوه‌های آلوده دچار گندیدگی و پوسیدگی می‌شوند و زودتر از موعد ریزش می‌کنند. با توجه به شرایط زیستی آفت، روش‌ شیمیایی یا روش شناخته‌شده دیگری قادر به کنترل حشره وجود نداشت.


شمارش تعداد افراد ورودی و خروجی مراکز عمومی


برآورد تعداد بازدیدکنندگان از مجموعه‌های تفریحی یکی از نیازهای کسب‌وکار در مراکز خرید، مجموعه­ های تفریحی و سرگرمی می‌باشد. به کمک این برآورد می­توان برنامه­ریزی لازم در جهت کسب درآمد و همچنین رفع نیازهای مختلف بازدیدکنندگان انجام داد.

در راستای ثبت آمار افراد وارد و خارج‌شده از اماکن تاکنون از روش­های قدیمی مانند گیت ورودی، لیزر، مادون‌قرمز و … استفاده می­گردید اما به دلیل عدم امکان شمارش منحصربه‌فرد افراد ورودی و خروجی و نیز قیمت بالا، عدم ارائه اطلاعات دقیق آماری به‌صورت بلادرنگ یا Real time، نیاز به وجود سیستمی هوشمند و مبتنی بر رایانه برای ثبت دقیق آمار احساس گردید.


تولید و ساخت دستگاه اتوماتیک کاشت نهال و درخت


پس از مکانیزه شدن صنعت کشاورزی، روش­های ماشینی جایگزین روش­های دستی شدند. در روش های پیشین کاشت نهال، صرفا حفر چاله به صورت مکانیزه صورت می پذیرفت و نهال در چاله ثابت نگه داشته می شد، اما بقیه فرایند کاشت نهال به صورت دستی و با صرف هزینه زیاد نیروی انسانی و زمانی انجام می­ گرفت و همچنان مشکل حمل نهال و آسیب دیدن نهال حین حمل تا محل کاشت باقی می­ماند، لذا در راستای رفع مشکلات و نواقص حاصل از کاشت دستی و نیمه مکانیزه، نیاز به دستگاهی کاملا اتوماتیک در صنعت کشاورزی احساس گردید.


Page 1 of 2
Share This