طراحی و تولید فرمولاسیون نوشیدنی تونیک فراسودمند و حلال

///طراحی و تولید فرمولاسیون نوشیدنی تونیک فراسودمند و حلال

عصاره‌های گیاهان دارویی تحت عملیات عصاره‌گیری با کمک حرارت (روش سوکسله) یا بدون دخالت حرارت به دست می‌آیند؛ بنابراین درصورتی‌که اجسام موجود در گیاهان به حرارت حساس باشند، بهتر است از روش بدون دخالت حرارت و با وسیله‌ای به نام پروکوله عصاره‌گیری صورت گیرد. مزیت عصاره‌گیری بدون دخالت حرارت، سالم ماندن ترکیبات دارویی عصاره است که در این صورت اثر عصاره مشابه گیاه مربوطه خواهد بود. از مهم‌ترین ترکیبات فراسودمند این عصاره‌ها می‌توان به ترکیبات فنولی، فلاونوئیدی، کاروتنوئیدی و آنتی‌اکسیدانی اشاره کرد.

عصاره‌های گیاهان دارویی تحت عملیات عصاره‌گیری با کمک حرارت (روش سوکسله) یا بدون دخالت حرارت به دست می‌آیند؛ بنابراین درصورتی‌که اجسام موجود در گیاهان به حرارت حساس باشند، بهتر است از روش بدون دخالت حرارت و با وسیله‌ای به نام پروکوله عصاره‌گیری صورت گیرد. مزیت عصاره‌گیری بدون دخالت حرارت، سالم ماندن ترکیبات دارویی عصاره است که در این صورت اثر عصاره مشابه گیاه مربوطه خواهد بود. از مهم‌ترین ترکیبات فراسودمند این عصاره‌ها می‌توان به ترکیبات فنولی، فلاونوئیدی، کاروتنوئیدی و آنتی‌اکسیدانی اشاره کرد.

ازآنجایی‌که ترکیبات سلامتی بخش می‌توانند تحت تأثیر اختلاط با سایر ترکیبات تشکیل‌دهنده نوشیدنی تونیک یا طی فرآوری، تیمار حرارتی و نیز زمان نگهداری دستخوش تغییرات فیزیکوشیمایی نامطلوب قرار گیرند، تبدیل عصاره‌های گیاهی دارویی به پودرهای ریز درون‌پوشانی‌ شده و به‌کارگیری آسان آن‌ها در هر مقدار دلخواه می‌تواند زمینه غنی‌سازی و کاهش تغییرات بد کیفی را فراهم سازد. علاوه بر این، استفاده از این پودرها از کاهش یا حذف ترکیبات فراسودمند خودداری می‌نماید و کیفیت محصول نهایی را حفظ می‌کند. استفاده از این ترکیبات همچنین با آزادسازی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌میکروبی، ضمن حذف باکتری‌های اسیددوست و کپک/ مخمر، شرایط مناسبی را جهت تولید محصولی با زمان ماندگاری بالا میسر می‌سازد.

استفاده از روش خشک‌کن پاششی و بهینه‌سازی شرایط تولید ازلحاظ نوع ترکیبات دیواره پوششی و شرایط عملیاتی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، چراکه این موضوع می‌تواند منجر به بالاترین نرخ درون‌پوشانی ترکیب مؤثره دارویی شود. بعلاوه دانش لازم در ارتباط با نسبت اختلاط پودرهای درون‌پوشانی شده و نحوه و مرحله اختلاط آن می‌تواند شرایط موردنیاز به‌منظور توسعه فرمولاسیون بهینه برای رسیدن به محصولی منحصربه‌فرد با خواص فراویژه را فراهم سازد.

امروزه طراحی و بهینه‌سازی در تولید محصولات غذایی جدید که حاوی ترکیبات تغذیه‌ای بالایی هستند از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. صنعت آب‌میوه یکی از مهم‌ترین صنایع نوشیدنی در جهان است که با استفاده از نوآوری و خلاقیت کارشناسان خود توانسته است تا فرآورده‌های متنوع تغذیه‌ای را در قالب آب‌میوه طبیعی جایگزین نوشابه‌های گازدار رایج نماید. در دهه‌های اخیر به موازات افزایش میزان آگاهی بهداشت عمومی و اهمیت یافتن مسئله حفظ سلامت، به‌ویژه در جوامع صنعتی، مصرف سرانه انواع آب‌میوه طبیعی نیز به‌طور مرتب افزایش یافته است. مصرف آب‌میوه در کشورهای چین، آمریکا، آلمان، هلند، فرانسه و ژاپن با توجه به توسعه زندگی صنعتی آن‌ها رشد چشمگیری یافته است.

صنعت آب‌میوه در هر کشوری از صنایع اساسی آن کشور در زمینه صنایع غذایی به شمار می‌رود و در کشور ما نیز این مسئله حکم‌فرماست. بیشترین حجم مصرف آب‌میوه در جهان در اختیار کشور آمریکاست و پس‌ازآن، کشور آلمان رتبه دوم را دارد. همچنین بیشترین مصرف سرانه آب‌میوه در میان کشورهای جهان با حدود ۴۳ لیتر در اختیار قبرس است اما در ایران مصرف سرانه آب‌میوه در حدود ۶ لیتر است که نسبت به کشورهای صنعتی بسیار کمتر است. به‌طورکلی با توجه به مشکلات سلامتی، افزایش مصرف آب‌میوه‌های طبیعی طی پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی اخیر و نیز تنش و مشغله زیاد بشر می‌تواند از بروز بیماری‌هایی مانند حمله قلبی، فشارخون بالا، اختلالات روده‌ای و انواع مختلف سرطان‌ها به میزان قابل‌توجهی بکاهد.

سال‌هاست نوشیدنی تونیک در صنایع آبمیوه و نوشیدنی دنیا مطرح می‌باشد. بااین‌حال، ایران هنوز در تولید این نمونه‌های صنعتی جایگاهی ندارد. شاید دلیل این موضوع را بتوان در وجود الکل در تونیک‌های ارائه‌شده در بازارهای جهانی جستجو کرد؛ بنابراین تولید انواع بدون الکل این محصولات می‌تواند ضمن تأمین بخش وسیعی از نیاز داخل، زمینه جدیدی در تولید نوشیدنی‌های حلال را در بازار کشورهای اسلامی، حوزه خلیج‌فارس و حتی اتحادیه اروپا فراهم نماید. استفاده از عصاره‌های گیاهی فراسودمند نظیر گیاهان دارویی بومی (بومادران، اسطوخودوس، اناریجه و …) و خارجی (آلوئه ورا، کاکتوس و …) در غنی‌سازی این محصولات گامی روبه‌جلو در توسعه هر چه بیشتر آن‌ها در بازارهای داخل و خارج می‌باشد. به‌عنوان‌مثال، استفاده از عصاره آبی کاکتوس و بومادران نقش مثبتی در کاهش بیماری‌ها ازجمله دیابت، کاهش امراض عفونی، کاهش کلسترول و چربی خون و نیز حفاظت سلول‌های مغزی ایفا می‌نماید؛ بنابراین توسعه فرمولاسیون‌های جدید نوشیدنی تونیک فراسودمند و حلال در کشور بر پایه عصاره‌های دارویی متنوع با طعم‌های میوه‌ای می‌تواند بخش عمده‌ای از تقاضای موجود در بازارهای هدف داخلی و بین‌المللی را تأمین کند و زمینه را برای حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه فراهم سازد.

دلایل زیر از مهم‌ترین علل دست‌یابی به طراحی و تولید فرمولاسیون نوشیدنی تونیک فراسودمند و حلال ‏است:

ا. افزایش سهم بیشتر بازار با توسعه فرمولاسیون‌های جدید نوشیدنی تونیک در کشور

ب. تولید نوشیدنی‌های تونیک میوه‌ای بدون الکل برای نخستین بار در کشور و جهان

ج. ارائه فرآورده‌های بیشتر و متنوع برای همه گروه‌های سنی به دنبال کاهش مصرف نوشابه‌های گازدار مضر

د. نیاز به تولید نوشیدنی‌های تونیک و نشاط‌آور بدون الکل در کشورهای جهان اسلام تحت عنوان “تونیک حلال”

ه. افزایش کیفیت محصولات تولیدی و به دنبال آن محبوبیت برند تولیدکننده آن‌ها در سطح ملی و بین‌المللی

و. معرفی و تأمین محصولات دارویی-  غذایی برای افزایش سلامت مردم

ز. نیاز به فروش بیشتر محصولات باکیفیت، بدون صرف کمترین هزینه تبلیغاتی و بازاریابی وسیع در خارج و داخل

ح. نیاز به محصولات غذایی پایدار با دوره ماندگاری بالا

ط. نیاز به فروش بیشتر محصولات در بازه زمانی کوتاه به‌منظور تأمین بخش وسیعی از هزینه‌ها و درآمد بیشتر واحد تولیدی

ی. نیاز به اشتغال بیشتر در بخش تأمین گیاهان دارویی و کشاورزی و نیز تأسیس بیشتر واحدهای تحقیق و توسعه

با توجه به موارد ذکرشده، این شرکت بزرگ تولید آب‌میوه در نظر دارد در زمینه طراحی و تولید فرمولاسیون نوشیدنی تونیک فراسودمند و حلال با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

 • استفاده از گیاهان بومی دارویی متعدد (مانند کاکتوس، آلوئه ورا، بومادران، اسطوخودوس، اناریجه و …) برای تهیه فرمولاسیون مدنظر جهت تأمین بخش عمده‌ای از نیاز اقشار مختلف جامعه
 • استفاده از صمغ‌ها و موسیلاژهای گیاهان مورد استفاده (همانند صمغ شنبلیله) به‌عنوان ماده پوششی ارزان و در دسترس جهت ریز درون‌پوشانی
 • بهینه‌سازی فرمولاسیون و شرایط خشک‌کن پاششی جهت تولید پودرهای ریز درون‌پوشانی شده
 • هم‌زمانی ریز درون‌پوشانی عصاره و ترکیبات طعمی میوه‌ای با اختلاط یکدیگر قبل از ریز درون‌پوشانی
 • حذف یا کاهش ترکیب اسید اسکوربیک به‌واسطه اثرات آنتی‌اکسیدانی عصاره‌های فراسودمند مورداستفاده
 • به‌کارگیری نسبت‌های مختلف و دلخواه برای تولید نوشیدنی‌های غنی‌شده نهایی در تمامی فصول با استفاده از پودرهای از پیش تولیدشده
 • اختلاط پودرهای متفاوت و طعم‌های میوه‌ای مختلف جهت دستیابی به فرمولاسیون‌های جدید
 • افزودن پودرها قبل از پاستوریزاسیون در قالب یک محلول استاک (مادر) به محصول جهت افزایش حلالیت بیشتر آن‌ها و آزادسازی ترکیبات مؤثره
 • کاهش عملکرد ریز درون‌پوشانی ترکیبات مؤثره در صورت عدم بهینه‌سازی فرمولاسیون و فرآیند خشک‌کردن پاششی
 • رهایش نامناسب و بی‌موقع کنسانتره در زمان نگهداری
 • شیرینی بالای محصول در نتیجه مقدار بالای ترکیب پوششی کربوهیدراتی
 • ایجاد پس مزه تلخ در محصول در نتیجه استفاده از مقدار بالای ترکیب پوششی پروتئینی
 • تولید محصولی غیریکنواخت همراه با فولینگ به دلیل عدم اختلاط متناسب ترکیبات و عدم استفاده از آب مینرال زدایی شده
 • حذف یا عدم افزودن رنگ‌های سنتزی به‌واسطه تولید فرمولاسیون‌های طبیعی
 • افزایش هیجانی قیمت محصولات نهایی

نوع همکاری مطلوب :

 • خرید تضمینی محصول
 • مشارکت در تولید

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید