طراحی مکانیزم نظرسنجی

به دلیل اهمیت بالای رضایت مهمانان، در سیستم‌های مدیریتی روز دنیا به منظور افزایش نقاط جذاب و قابل اهمیت برای مهمانان، هدف‌گذاری و استراتژی‌های سازمانی و دریافت بازخورد برای جلوگیری از تکرار اشتباهات و پیشگیری از آن‌ها ، کسب اطلاعات و نظرسنجی از مهمانانان از مباحث حیاتی سازمان‌ها می‌باشد. بر این اساس یکی از هلدینگ‌های گردشگری بزرگ کشور که دارای مجموعه هتل‌های متعدد در نقاط مختلف کشور می‌باشد، به منظور آگاهی از میزان رضایت مهمانانان و همچنین نظرات آن‌ها در مورد نوع و نحوه ارائه خدمات توسط این مجموعه هتل‌ها ، نیاز به یک سیستم نظرسنجی دارد.

به منظور آگاهی از میزان رضایت مهمانانان راه‌های بسیار زیادی برای انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات وجود دارد، اما آسان‌ترین راه، اجرای نظرسنجی است. نظرسنجی و بازخورد رضایت مهمانانان همواره از دغدغه‌های صنایع خدماتی در دنیا به شمار می‌رود. اینکه در چه زمان و چه مرحله‌ای از خدماتِ رضایت‌مندی مهمانانان استفاده  شود ، امری بسیار مهم تلقی می‌شود . نظرسنجی می‌تواند به عنوان یک مصاحبه کوتاه یا بحث با افراد در مورد یک موضوع خاص تعریف شود.  نظرسنجی اغلب به معنی جمع‌آوری اطلاعات نیز تعریف می‌شود.

به این منظور مهم‌ترین گام نحوه انجام نظرسنجی و زمان انجام آن می‌باشد. سیستم نظرسنجی به‌طور سنتی به صورت پرسشنامه‌ها و صندوق‌های انتقادات و پیشنهادات انجام می‌پذیرفت . به‌تدریج سیستم‌های الکترونیکی مثل کیت‌های الکترونیکی از پیش طراحی‌ شده، سیستم‌های ARS  به صورت ریموت‌های طراحی شده با تکنولوژی رادیویی و برنامه‌هایی برای موبایل‌های هوشمند و تلویزیون‌های اتاق مهمانانان هتل‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به‌طور مختصر به تشریح بعضی از این سیستم‌های نظرسنجی می‌پردازیم:

دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیک:

جعبه‌های ثابت رأی‌گیری هستند که به تعداد محدودی سؤال و با فشردن دکمه به تعداد محدودی گزینه پاسخ می‌دهند که معمولاً در جهت ابراز رضایت کلی و نارضایتی کلی با جواب‌های خوب، متوسط و ضعیف به جمع‌آوری بازخورد مهمانانان در محل مورد نظر می‌پردازند.

سیستم رأی‌گیری هوشمند ARS:

با اتصال رادیویی به یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر توسط یک گیرنده قابل‌حمل و یک خروجی USB و یک دستگاه کوچک جیبی فرستنده جهت ارسال پاسخ‌ها به کامپیوتر عمل می‌کند. نیاز به روشن بودن یک کامپیوتر ، استفاده همیشگی از نرم‌افزار پاورپوینت از نقاط ضعف سیستم می‌باشد اما تحلیل‌های نهایی توسط سیستم سنجش آماری قوی ارائه می‌نماید. بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف این سیستم برای کاربرد در هتل‌ها بسته و باز کردن برنامه‌ پاورپوینت به ازای هر رأی‌گیری توسط مهمانان خواهد بود. همچنین این سیستم دارای قابلیت تایپ نیز نمی‌باشد.

 

سیستم‌های TOUCH STAND :

با قرار دادن یک تلویزیون لمسی بر روی یک استند با ایجاد جاذبه بصری ، قابلیت جابجایی، تایپ، اتصال به سیستم CRM و تمامی مشکلات پیش روی سیستم‌های قبلی را برطرف و راه‌حلی کامل جهت رأی‌گیری و جذب مهمانان در ارائه پاسخ صادقانه در زمان و مکان مناسب به وجود می‌آورد.همچنین با قابلیت برنامه‌نویسی به دلیل سیستم‌عامل موجود و MINI-PC نصب شده می‌توان استفاده‌های گونان دیگری را نیز از قبیل ارائه‌ امکانات و برنامه‌های متنوع هتل، نقشه شهر، نقشه داخلی هتل و حتی بازی‌ها و سرگرمی‌های گوناگون نیز بهره برد.

SMS WEBSITE ARS تکنولوژی
دسترسی آسان قابلیت ثبت مستقیم در سرور و  CRM امکان جا به جایی تا ۲۰ متر  

مزایا

آشنایی با ابزار رأی‌گیری عدم نیاز به حضور فیزیکی در محل گزارش‌گیری لحظه‌ای
استفاده بهینه از فضای وب‌سایت
هزینه برای مهمانان نیاز به اینترنت نیاز به اپراتور  

معایب

جاذبه بصری پایین عدم وجود زمان و مکان مشخص برای نظرسنجی محدود بودن تعداد ریموت‌ها
احتمال قطع ارتباط احتمال عدم مشارکت مهمانان پس از خروج محدود بودن گزینه‌ها
هزینه برای مهمانان مشارکت بسیار پایین عدم امکان تایپ تشریحی
ترس از مزاحمت‌های SMS وابستگی به نرم‌افزار پاورپوینت
۷ میلیون تومان هزینه
۱هفته یک ماه ۱ هفته زمان اجرا
مدارک و مجوزهای فراوان تعداد ریموت‌ها محدودیت‌های قانونی

جدول ۱٫ مقایسه انواع سیستم‌های نظرسنجی از ابعاد مختلف

 

 

 

ELECTRONIC SIGNAGE TV TOUCH STAND تکنولوژی
استفاده آسان جاذبه  بصری بالا جاذبه  بصری بالا مزایا
استفاده از امکانات و تکنولوژی استفاده از تکنولوژی
قابلیت اتصال  به سیستم CRM قابلیت برنامه‌ریزی
قابلیت تایپ
قابلیت جابجایی
اتصال به CRM
خروجی‌های متنوع
سیستم‌عامل و حافظه داخلی
قابلیت جابجایی
محدودیت تعداد گزینه‌ها :۴ عدم امکان جابجایی معایب
عدم قابلیت تایپ لزوم حضور مسافر در یک مکان
محدودیت سؤال‌ها عدم قابلیت تایپ موارد تشریحی
حدود ۵ میلیون تومان حداقل ۱۰ میلیون حدود ۶ میلیون هزینه
۱ هفته یک ماه زمان اجرا

 

 

به دلیل اهمیت بالای رضایت مهمانان، در سیستم‌های مدیریتی روز دنیا به منظور افزایش نقاط جذاب و قابل اهمیت برای مهمانان، هدف‌گذاری و استراتژی‌های سازمانی و دریافت بازخورد برای جلوگیری از تکرار اشتباهات و پیشگیری از آن‌ها ، کسب اطلاعات و نظرسنجی از مهمانانان از مباحث حیاتی سازمان‌ها می‌باشد. بر این اساس یکی از هلدینگ‌های گردشگری بزرگ کشور که دارای مجموعه هتل‌های متعدد در نقاط مختلف کشور می‌باشد، به منظور آگاهی از میزان رضایت مهمانانان و همچنین نظرات آن‌ها در مورد نوع و نحوه ارائه خدمات توسط این مجموعه هتل‌ها ، نیاز به یک سیستم نظرسنجی دارد.

مهم‌ترین نکاتی که از نظر مدیران این هتل‌ها در گرفتن بازخور از سمت مهمانانان باید مورد توجه قرار گیرد،  به شرح زیر می‌باشد:

 • نظرسنجی از مهمانانان واقعی (افرادی که از خدمات و محصولات سازمان استفاده نموده‌اند)
 • نظرسنجی در زمان مناسب – در زمان ارائه خدمات و بلافاصله پس از ارائه خدمات
 • نظرسنجی در مکان مناسب – در مکان ارائه خدمات و در حضور مسئولین مربوطه
 • ثبت دقیق نیازهای مهمانان با استفاده از سؤالات هدفمند

بهترین راه برای کسب اطلاعات، بازخورد برنامه و طرح‌های اجراشده و همچنین بهبود برنامه، نظرسنجی است . در محیط رقابتی که صنعت هتلداری با آن مواجه هست، مهم‌ترین مزیت رقابتی هر هتل می‌تواند سطح رضایتمندی مهمانانان باشد که به فراخور این مطلب، جایگاه بازخورد و نظرسنجی امری مهمی تلقی می‌شود.

 • به‌کارگیری حداقل تجهیزات سخت‌افزاری در فرآیند دریافت نظرات میهمانان
 • ارائه نظرات مهمانان در هرمکان و در هر زمانی چه در مدت اقامت یا زمان بهره برداری از خدمات و چه بعد از دریافت خدمات
 • ارائه نظرات توسط مهمانان در بازه‌های زمانی مختلف و نه به صورت یکجا در مورد خدمات مختلف هتل‌ها
 • ویژگی‌های بصری: سیستم باید دارای جاذبه بصری جهت جذب مهمانان به ارائه اطلاعات صادقانه داشته باشد
 • زمان رأی‌گیری: در مدت بهره برداری از خدمات یا در مدت اقامت یا بعد از دریافت خدمات
 • قابلیت تایپ آسان برای نظرسنجی تشریحی
 • قابلیت تغییر سؤالات و افزایش یا کاهش تعداد آن‌ها
 • قابلیت استفاده از حداقل ۴ گزینه برای رأی‌گیری
 • قابلیت اتصال مستقیم به سیستم سنجش رضایت مهمانان CRM
 • عدم استفاده از منابع طبیعی (کاغذ)
 • ویژگی‌های فنی:
 • HDMI,USB,SDCARD, INTERNAL MEMORY, WIFI CONNECTION, DATA CABLE, DIGITAL TUNER, HOTSPOT, PROGRAMABLE OPRATION SYSTEM, WEB-BASE SYSTEM, QUERRY SYSTEM
 • اختصاص دادن اپراتور برای ثبت اطلاعات نظرسنجی
 • سیستم‌هایی که به صورت کیت‌های الکترونیکی و ریموت‌ها هستند (به دلیل اینکه نیاز به سیستم سخت‌افزاری مجزا دارند و همچنین نیاز است که اپراتور عملیات گزارش‌گیری را انجام دهد).
 • استفاده از کیوسک‌های متداولی که در نقاط مختلف قرار می‌گیرد و نمی تواند عملی و کاربردی باشد. (چرا که میهمانان تمایل ندارد برای اعلام نظراتشان به سیستم های سخت‌افزاری مراجعه نمایند که در محل‌های نامناسب تعبیه شده است)

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهاد ها قابل مذاکره خواهد بود.

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید