سامانه فروش آنلاین

امروزه بهره‌برداری از محیط‌های مجازی و تطابق‌پذیری سازمان‌های مختلف با شرایط نوین، زمینه‌ساز ایجاد و آفرینش علوم متنوعی همچون تجارت الکترونیک شده است. این موضوع طی سالیان اخیر با استقبال گسترده جوامع بشری روبرو شده است. تجارت الکترونیک به هرگونه مبادله تجاری کالاها و خدمات و کلیه فعالیت‌ها و سـازوکار مـرتبط بـا آن اطلاق می‌شود که از طریق اینترنت یا سـایر وسـایل ارتبـاطی به‌صورت آنلاین صورت می‌گیرد. تجارت الکترونیک تحت عنوان فرآیند خریدوفروش بر بستر اینترنــت، تلفن‌های هوشمند، کامپیوترها، تبلــت و … تعریف می‌شود. این تکنولوژی‌ها روند مدیریت محصولات و ارائه خدمات جهت پاسخگویی به خواسته‌ها و نیازهـای مشتریان را تسهیل می‌کنند.

امروزه بهره‌برداری از محیط‌های مجازی و تطابق‌پذیری سازمان‌های مختلف با شرایط نوین، زمینه‌ساز ایجاد و آفرینش علوم متنوعی همچون تجارت الکترونیک شده است. این موضوع طی سالیان اخیر با استقبال گسترده جوامع بشری روبرو شده است. تجارت الکترونیک به هرگونه مبادله تجاری کالاها و خدمات و کلیه فعالیت‌ها و سـازوکار مـرتبط بـا آن اطلاق می‌شود که از طریق اینترنت یا سـایر وسـایل ارتبـاطی به‌صورت آنلاین صورت می‌گیرد. تجارت الکترونیک تحت عنوان فرآیند خریدوفروش بر بستر اینترنــت، تلفن‌های هوشمند، کامپیوترها، تبلــت و … تعریف می‌شود. این تکنولوژی‌ها روند مدیریت محصولات و ارائه خدمات جهت پاسخگویی به خواسته‌ها و نیازهـای مشتریان را تسهیل می‌کنند. درواقع تجـارت الکترونیـک یـک فعالیت چند رشته‌ای است که تحـت تـأثیر رفتـار طـرفین شرکت کننده در این نوع تجارت شکل می‌گیرد. با رشـد فناوری اطلاعات و افـزایش حجـم مبـادلات تجـاری بـین دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ و همچنین افزایش تجارت و کسب‌وکار در بین جوامـع انـسانی، اسـتفاده از روش‌هـای قدیمی مبادله و تجارت کارایی خـود را ازدسـت داده اسـت. ظهور و توسعه کسب‌وکار الکترونیکی باعث تغییـرات بسیاری از بازارهای سنتی و همچنین ایجاد امکانات جدید شده است. امروزه فروشگاه‌های الکترونیکـی بـسیاری در حال فعالیـت هـستند، ایـن فروشگاه‌ها نیازمند راهبردهایی هستند که به آن‌ها در توسعه شیوه‌های تجاری پایدار کمک کنند. فروشگاه‌های الکترونیکـی بایـد نیازهای مشتریان را مرتفع سازند و سطح رضایت مشتریان را از طریق بالا بردن سـطح ارزش در بازاریـابی مـصرفی افزایش دهند. ازاین‌رو به‌کارگیری راهکارهای تجارت الکترونیک برای بنگاه‌های اقتصادی تبدیل به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر شده است و چنانچه بنگاه‌های اقتصادی به این مهم توجه لازم را نداشته باشند، با کاهش سودآوری و حذف از صحنه رقابت مواجه خواهند بود.

در حال حاضر در شرکت‌های تولید نوشیدنی فروش محصولات به یکی از روش‌های زیر صورت می‌پذیرد:

فروش سرد: فروش سرد نوعی از انواع فروش می‌باشد که در آن ابتدا ویزیتور فرآیند ویزیت کردن یا سفارش گیری را انجام می‌دهد، سپس جنس سفارش داده شده برای سفارش‌دهنده از انبار ارسال می‌گردد.

فروش گرم: فروش گرم نوعی از انواع فروش می‌باشد که در آن ویزیتور فرآیند ویزیت کردن یا سفارش گیری را انجام می‌دهد، سپس به دلیل همراه بودن اجناس، سفارش بلافاصله در اختیار سفارش‌دهنده قرار می‌گیرد.

 

فروش از طریق عاملین فروش: فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و … که نیازمندی خود را از اجناس شرکت متقاضی تأمین می‌نمایند عاملین فروش نامیده می‌شوند.

فروش آنلاین: یکی از شاخه‌های تجارت الکترونیک می‌باشد که در این نوع فروش به خریدار اجازه داده می‌شود کالا و یا خدمتی را از یک فروشنده به‌صورت مستقیم و بر بستر اینترنت خریداری نماید. در این روش خریدار کالای مورد نیاز خود را با مشاهده وب‌سایت‌های خرده‌فروشان که شامل اطلاعات کالاهای موجود و قیمت‌های آنان می‌باشد از طریق دستگاه‌های مختلف اعم از کامپیوترهای خانگی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند و … انتخاب و خریداری می‌نماید.

امروزه استفاده از فناوری به‌خصوص فناوری‌های اطلاعاتی، موجب افزایش سرعت و سهولت در انتقال اطلاعات گردیده است و با ظهور اینترنت در کنار نرم‌افزارها، این مسئله بیش‌ازپیش نمود پیدا کرده است. در حال حاضر سیستم فروش یک شرکت متقاضی و فعال در زمینه تولید نوشیدنی، بر مبنای ثبت سفارش از طریق ویزیتورهای شرکت و به‌صورت سنتی انجام می‌گیرد. این موضوع منجر به بروز مشکلات عدیده‌ای از قبیل گستردگی بیش‌ازاندازه نیروی انسانی و عدم توانایی کنترل و نظارت بر آنان شده و هزینه‌ای بالا به شرکت تحمیل نموده است. به همین منظور شرکت متقاضی در نظر دارد با بهره‌گیری از تکنولوژی، مشکلات مرتبط با افزایش هزینه‌های تحمیلی ناشی از افزایش نیروی انسانی و همچنین مشکلات ناشی از عدم توانایی در کنترل آنان را مرتفع کند. همچنین خود را به‌عنوان شرکتی پیشرو در استفاده از راهکارها و فناوری‌های مبتنی بر IT معرفی نماید تا به بدین طریق بتواند سهم بازار خود در بازار رقابتی امروز را حفظ و گسترش نماید.

ساختار تأمین در این شرکت مطابق شکل زیر می‌باشد:

در این ساختار شرکت متقاضی دارای تعدادی شعب، به‌منظور پخش هرچه بیشتر و بهتر محصولات در سطح استان تهران می‌باشد. شعب مذکور نیاز خود را به‌طور کامل از کارخانه تأمین می‌کنند و وظیفه تأمین نیازمندی‌های عاملین فروش را عهده‌دار هستند. تعداد عاملین فروش فعال شرکت متقاضی حدود ۳۶,۰۰۰ می‌باشد که ویزیتورهای شرکت پس از مراجعه به این عاملین، نیازمندی‌های آنان را ثبت می‌کنند و سفارش آن‌ها با توجه به منطقه فروش، به‌واسطه یکی از شعب تأمین می‌کنند و درنهایت مصرف‌کنندگان نهایی با مراجعه به فروشگاه‌ها (عاملین فروش) نیازمندی خود را برطرف می‌نمایند.

فرایند فروش جاری در شرکت متقاضی مطابق شکل زیر می‌باشد:

در حال حاضر فرایند فروش این شرکت به این شرح می‌باشد:

 1. مراجعه ویزیتورها به عاملین فروش به‌منظور ثبت سفارش آنان
 2. دریافت و ثبت سفارش عاملین توسط ویزیتورها
 3. ارائه سفارش‌های ثبت شده به شعب (انبارها) توسط ویزیتورها
 4. تأمین سفارش‌ها و ارسال آن‌ها توسط ماشین‌های حمل برای عاملین
 5. تحویل سفارش‌ها به عاملین

نمودار زیر روابط عوامل مختلف درگیر در فرآیند فروش این شرکت را این را نشان می‌دهد:

با توجه به نمودار فوق و فرآیند فروش شرکت متقاضی، عملکرد ویزیتورها مهم‌ترین عامل در شروع فرآیند فروش می‌باشد که عدم امکان نظارت و کنترل دقیق می‌تواند باعث بروز مشکلات و همچنین تحمیل هزینه‌های ناخواسته گردد. از طرفی گستردگی عاملین که منجر به افزایش تعداد ویزیتورها گردیده است عاملی قوی جهت افزایش هزینه‌های شرکت متقاضی است؛ بنابراین افزایش تعداد نیروی انسانی (ویزیتورها)، تحمیل هزینه بالا و عدم توانایی در نظارت و کنترل عملکرد ویزیتورها، این شرکت را بر آن داشته است تا با تغییر نگرش و بهبود فرایند موجود در واحد فروش به دنبال راه‌کارهای مختلف جهت برآورده ساختن این نیاز باشد.

نمودار زیر دلایل تمایل شرکت متقاضی جهت راه‌اندازی سامانه‌ای به‌منظور فروش آنلاین و مکانیزه محصولات را نشان می‌دهد:

 • الزامات کسب‌وکار و سیستمی:

این سامانه باید دارای دو سیستم یکپارچه به شرح ذیل باشد:

 • سامانه مبتنی بر تلفن همراه و وب برای عاملین
 • سامانه تحت وب برای دفتر مرکزی شرکت و شعب توزیع

سامانه مبتنی بر تلفن همراه و وب برای عاملین:

این سیستم باید به‌صورت سیستم‌های تحت تلفن همراه در دو بخش Android و IOS توسعه و پیاده‌سازی گردد.

همچنین در فاز توسعه پیمانکار باید نسخه وب سامانه را توسعه دهد و پیشنهادهای خود را در این زمینه ارائه نماید.

به‌طورکلی قابلیت‌های مورد نیاز زیر باید در سامانه عملیاتی گردند:

 • قسمت ورود:

این قسمت باید به‌صورت یک صفحه login طراحی گردد. در این بخش امکان وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور وجود دارد. درصورتی‌که کاربر دارای نام کاربری نباشد، باید از طریق لینک کاربر جدید به صفحه ثبت‌نام هدایت شود و فرآیند ثبت‌نام را طی نماید.

در این بخش باید امکان بازیابی رمز عبور برای کاربران موجود باشد.

 • قسمت ثبت‌نام:

در این قسمت اطلاعات مشخصی از عاملین اخذ می‌گردد و امکان وارد نمودن اطلاعاتی مانند موارد زیر موجود باشد:

·         نام و نام خانوادگی ·         صنف
·         کد ملی ·         شماره شناسنامه
·         شماره جواز کسب ·         آدرس محل کسب
·         تلفن ثابت محل کسب ·         تلفن همراه کاربر
·         منطقه محل کسب

همچنین باید امکان بارگذاری اسکن مدارک و تصویر مورد نیاز فراهم گردد.

 • پروفایل کاربر:

در این قسمت کاربر باید اطلاعات ثبت شده خود را مشاهده نماید. همچنین امکان ویرایش اطلاعات مجاز نیز وجود داشته باشد.

 • محصولات:

پس از احراز هویت فرد توسط شرکت و دریافت نام کاربری یا کد عبور از طریق تلفن همراه، عامل می‌تواند وارد سامانه شود و از خدمات آن استفاده نماید.

با توجه به وجود چندین انبار در سطح شهر کاربر باید موجودی محصولات مورد نیاز خود را بر اساس موجودی شعبه منطقه خود مشاهده نماید.

این قسمت به‌عنوان صفحه اصلی سامانه باید طراحی گردد و دارای قابلیت‌های ذیل باشد:

 • امکان مشاهده محصولات به‌صورت تصویر به همراه قیمت و موجودی انبار
 • امکان دسته‌بندی و فیلتر محصولات بر اساس نوع، قیمت، بازدید و جدیدترین

 

 

 • پروموشن‌ها:

در این قسمت امکان مشاهده پروموشن‌ها توسط کاربر وجود دارد. همچنین پیشنهاد می‌گردد بنر قسمت پروموشن در صفحه اصلی سامانه قرار گیرد.

 • سبد خرید:

در این قسمت کاربر باید محصولاتی را که انتخاب نموده و قصد ثبت سفارش دارد را مشاهده نماید.

 • سفارش‌های من:

در این بخش کاربر باید به‌تمامی اطلاعات سفارش‌های قبلی خود مانند شرح سفارش، وضعیت سفارش، نحوه پرداخت، وضعیت پرداخت، تاریخ و ساعت سفارش و تحویل دسترسی داشته باشد. همچنین باید قابلیت دریافت گزارش از سفارش‌های صورت گرفته در سامانه وجود داشته باشد.

 • پیگیری سفارش:

در این قسمت کاربر باید قادر باشد تا مراحل سفارش خود از زمان پرداخت تا تحویل را مشاهده نماید. در این قسمت لازم است تا ارتباط سامانه با سیستم‌های دیگر شرکت در نظر گرفته شود.

 • پرداخت:

پس از ثبت سفارش کاربر باید به صفحه پرداخت هدایت شود که در این قسمت امکان تسویه به‌صورت اینترنتی (درگاه پرداخت) یا تسویه حضوری با موزع وجود خواهد است.

همچنین شرکت پیمانکار مجاز است تا پیشنهاد خود را در خصوص در نظر گرفتن کیف پول در سامانه ارائه نماید.

 • خدمات مشتریان:

در این قسمت مشتری باید قادر باشد از طریق سیستم، تلفن و ایمیل شکایات، انتقادات و پیشنهادات خود را ارسال نماید.

 • سامانه تحت وب برای دفتر مرکزی و شعب:

این سامانه تحت وب با تمرکز بر سه ویژگی کلیدی باید طراحی و توسعه یابد:

 • تعریف محصولات شرکت
 • تعریف پروموشن‌ها
 • دریافت گزارشات
 • فهرست عاملین و احراز هویت:

در این بخش باید اطلاعات دریافتی از سوی عاملین توسط سامانه تحت تلفن همراه، اعتبارسنجی و تائید شود و از طریق ارسال کد ورود به برنامه، عامل قادر به استفاده از سامانه خواهد بود.

اطلاعات این بخش کارکرد مهمی در ایجاد گزارشات شرکت متقاضی خواهد داشت.

همچنین شرکت پیمانکار مجاز است تا پیشنهادات خود را در زمینه احراز هویت کاربران در آسان‌ترین و سریع‌ترین حالت ممکن پیشنهاد نماید.

 • خدمات مشتریان:

در این بخش پیام‌های ارسالی از سوی عاملین در موضوعات خاص قابل مشاهده و پاسخگویی خواهد بود.

 • تعریف پروموشن:

در این بخش شرکت متقاضی باید امکان تعریف پروموشن‌های متعدد نظیر محصولات تخفیف‌دار، حراج موقت یا محدود، امتیاز وفاداری، ارائه کوپن‌های سرویس‌دهندگان دیگر، پروموشن‌های تعطیلات، پس‌انداز مبلغ به ازای خرید و … را دارا باشد.

 • تعریف محصولات:

در این قسمت امکان تعریف محصولات شرکت با قابلیت‌های ذیل وجود دارد:

·         امکان تعریف عنوان ·         امکان بارگذاری تصویر
·     امکان ایجاد تگ بر روی محصولات ·        امکان ایجاد دسته‌بندی بر اساس نوع محصول
·         امکان تعریف شرح محصول
 • گزارشات:

در این قسمت باید انواع گزارشات مورد نیاز کارفرما نظیر گزارش سفارش‌ها، گزارش ثبت سفارش به ازای منطقه و … ایجاد گردد.

 • الزامات فنی:
  • گزارش‌ها و داشبوردها

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های سیستم تحت وب برای دفتر مرکزی و شعب تولید گزارش‌های متنوع می‌باشد. گزارش‌های تولیدشده در فرمت‌های جدولی، نموداری و ترکیبی خواهند بود.

علاوه بر نمایش گزارش‌ها بر روی اسکرین، فرمت کردن گزارش‌ها برای چاپ و تولید خروجی PDF در لایه اپلیکیشن و در سمت سرور، از الزامات سامانه خواهد بود.

همچنین سامانه قادر به تولید خروجی اکسل از کلیه گزارش‌های جدولی، لیست‌ها و … خواهد بود. رعایت Data type ها و Character Encoding در تولید فایل‌های اکسل ضروری می‌باشد.

 

 • پول، مبلغ، واحدهای پولی

در خصوص اعدادی که از جنس پول و مبلغ هستند، توانایی‌های نظیر فرمت نمایش عددی مبالغ، شامل اضافه کردن جداکننده سه رقمی و … برای سیستم الزامی هستند.

 

 • صحت سنجی داده

با توجه به اهمیت صحت اطلاعات در سامانه، صحت سنجی (Data Validation) برای تمامی ورودی‌ها الزامی است.

این صحت سنجی در لایه‌های Data Type و Data Logic اعمال می‌شود.

اعمال Data Validation علاوه بر لایه Application، الزاماً در لایه Database هم باید اجرا شود.

 

 • توسعه‌پذیری

طراحی ماژولار و توسعه‌پذیر در مدل‌سازی و طراحی Database باید لحاظ شود. کیفیت کد باید به نحوی باشد که توسعه آن توسط تیمی دیگر به‌راحتی مقدور باشد.

 

 • پارامترها، تعریف‌ها و مقادیر ثابت

کلیه مقادیر و پارامترهای تعیین کننده باید توسط راهبر سامانه و در پنل تحت وب مدیریتی قابل تنظیم باشند. تنظیمات و اختیارات Settings & Options نباید به‌صورت Hardcode درج شوند.

 

 • ارتباط با سیستم‌های دیگر

هر یک از سیستم‌ها باید قابلیت دریافت یا ارائه سرویس یا API با سیستم‌های دیگر نظیر سیستم ERP و وب‌سایت شرکت در لایه App و DB دارا باشند.

 • دیگر الزامات فنی
 • با توجه به حضور فعال تعداد ۳۶۰۰۰ عامل، اپلیکیشن موبایلی باید قابلیت سرویس‌دهی به این تعداد عاملین با در نظر گرفتن افزایش این تعداد را دارا باشد.
 • اپلیکیشن موبایلی باید در هر ساعت از شبانه‌روز در دسترس باشد.
 • مدت‌زمان پاسخ‌دهی نرم‌افزار در قبال ارسال درخواست از سوی عاملین باید متناسب با استانداردهای روز دنیا باشد و پیمانکار باید مدت‌زمان در نظر گرفته شده جهت پوشش دهی این نیازمندی را در پروپوزال اعلام نماید.
 • نرم‌افزار باید به نحوی طراحی و پیاده‌سازی گردد تا قابلیت به‌روزرسانی خودکار از سوی سرور را داشته باشد.
 • الزامات کلیدی:

 

 • مستندات مورد نیاز

کلیه مراحل انجام پروژه باید مطابق با فهرست ذیل مستند گردد و در اختیار شرکت متقاضی قرار گیرد. همچنین در صورت ایجاد تغییرات، باید تغییرات در مستندات اعمال و به شرکت متقاضی ارسال گردد.

 • تحلیل سیستم
 • مدل‌سازی سیستم
 • طراحی DB و سامانه‌های ذکر شده
 • شرح تکنولوژی‌ها، ماژول‌ها و Framework های استفاده شده در جریان توسعه نرم‌افزار
 • دستورالعمل کار با سامانه‌های فروش به عاملین و پنل مدیریتی (User Manual)

 

 • پلتفرم اجرایی

سامانه‌ها باید به‌صورت کامل تحت وب و مبتنی بر تلفن همراه اجرا گردد و در کلیه اینترفیس‌ها و موقعیت‌ها نظیر ورود اطلاعات و تولید خروجی‌ها، بدون نیاز به نصب نرم‌افزار اضافی، افزونه، پلاگین و همچنین بدون نیاز به هیچ‌گونه تنظیماتی در مرورگر و به‌صورت کاملاً Cross Browser عمل گردد.

 

 • استقرار

جزییات سخت‌افزار موردنیاز برای راه‌اندازی سامانه باید به کارفرما اعلام شود. استقرار سیستم کاملاً به عهده مجری خواهد بود.

 

 • مالکیت نرم‌افزار

هرگونه مالکیت نرم‌افزار توسعه یافته و مالکیت Source Code نرم‌افزارهای تولیدی باید در اختیار شرکت متقاضی قرار گیرد.

 • پشتیبانی

پشتیبانی از سامانه و سرویس‌های آن باید به‌صورت ۲۴*۷ انجام پذیرد.

 • با توجه به رویکرد IT محور شرکت متقاضی و استقبال آنان از تغییر و استفاده از تکنولوژی به‌منظور پیشبرد هرچه بهتر اهداف و حفظ و افزایش سهم بازار، پیشنهاد می‌گردد سامانه‌ای مبتنی بر تلفن همراه جهت ثبت سفارش عاملین و سامانه‌ای تحت وب به‌منظور سیاست‌گذاری‌ها و تعیین خط‌مشی‌های فروش و همچنین دریافت گزارش‌های متنوع برای دفتر مرکزی و شعب ایجاد گردد تا به‌مرورزمان با کاهش تعداد ویزیتورها، فرآیند فروش شرکت در سریع‌ترین و آسان‌ترین شکل ممکن و با کمترین خطا از سوی مشتریان صورت پذیرد.

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل مذاکره می‌­باشد.

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید