جوشکاری تلفیقی خطوط لوله انتقال نفت و گاز

/, نفت و گاز/جوشکاری تلفیقی خطوط لوله انتقال نفت و گاز
111
  • در حال حاضر تمامی جوش­های اتصال در خطوط لوله انتقال گاز، نفت و آب این پیمانکار به صورت دستی، با استفاده از نیروی انسانی و با الکترود سلولزی انجام می­گیرد. این روش علاوه بر سرعت پایین عملیات، سختی کار و درصد بالای خطای انسانی، در برخی مواقع کیفیت مناسبی به همراه ندارد و اصطلاحاً باید دوباره‌کاری صورت پذیرد، بنابراین این تفکر تقویت می­گردد که بتوان روشی اتوماتیک یا تلفیقی از روش دستی (جوش ریشه و پاس‌های ۱ و ۲) و اتوماتیک را برای اتصال لوله­های با قطر بالا جهت انتقال فرآورده‌های گازی، نفتی و یا لوله‌های حمل آب مورد استفاده قرار داد. در روش دستی، برای جوشکاری هر سرجوش لوله انتقال گاز با قطر ۵۶ اینچ حداقل به ۴ جوشکار حرفه‌ای جهت انجام Fitup و جوش پاس ریشه نیاز است. همچنین جهت پرکنی جوش (گاهی تا ۱۹ پاس) لازم است که حداقل از دو جوشکار دیگر استفاده گردد. ضمن اینکه میانگین زمان جوش و احتمال بروز خطای انسانی و دوباره‌کاری نیز بسیار بالا می‌باشد و بر اساس استانداردهای جوش در این سطح، هر جوشکار به ازای هر دو ساعت کار باید نیم ساعت در اتاق خنک استراحت کند تا دمای بدن از حد مجاز بالاتر نرود.

امروزه مسئله انتقال و پالایش ذخایر انرژی کربوهیدرات به‌عنوان یکی از پرهزینه­ترین پروژه­های کشور و دنیا مطرح می­باشد. تأسیسات پالایشگاهی، پتروشیمی، سر چاهی، انتقال و سایر مواردی که نیاز به استفاده از استاندارد بسیار بالایی دارند، نیازمند مواد خاص و روش­های جوش و اتصال ویژه­ای می­باشند تا بتوانند سطح بالایی از کیفیت و ایمنی را رعایت کنند. رعایت این اصول دقیق و جوش­های بسیار حساس و مقاوم، هزینه­های زیادی چه به لحاظ زمان، نیروی انسانی و چه به لحاظ مواد و متریال مورد نیاز در بردارد. روش­های مختلفی جهت جوشکاری خطوط لوله بکار گرفته شده است که با توجه به کیفیت لوله­ها، برخی از آن‌ها ذکر می­گردد:
روش جوشکاری دستی با الکترود سلولزی Shielded Metal Arc welding (SMAW)
جوشکاری دستی یا اتوماتیک با استفاده از گاز خنثی Metal Inert Gas (MIG)
جوشکاری دستی یا اتوماتیک با گاز فعال Metal Active Gas (MAG)
جوشکاری اتوماتیک با الکترود تنگستن و گاز خنثی Tungsten Inert Gas (TIG)

جوشکاری لوله ­ها طبق روش­های پیشنهادی (PQR Procedure Qualification Record) بر اساس استاندارد API-1104 باید توسط پیمانکار ارائه و به تائید کارفرمایان اصلی برسد.شرکت متقاضی یک شرکت پیمانکاری است که دارای تجربه و سابقه کاری فراوان در اجرای خطوط لوله نفت و گاز با سطح مقطع بالا است. از طرفی با توجه به برنامه بلندمدت دولت جهت احداث ۶۵۵۰ کیلومتر خطوط لوله سراسری انتقال گاز و نفت، لزوم استفاده از تکنولوژی­های جدیدتر ضروری می­باشد که هم سرعت بیشتری داشته باشند و هم با هزینه کمتری اجرا گردد. همچنین سازندگان و تأمین‌کنندگان خارجی این تکنولوژی عبارت‌اند از شرکت‌های CRC-Evance امریکا، Lincoln امریکا، PWT ایتالیا، Vietz آلمان، Goriziane ایتالیا، Magnatech هلند، Polysoude و Protem فرانسه و Fronius فرانسه که به لحاظ رتبه‌بندی شرکت CRC-Evance بهترین تکنولوژی و نیروهای ماهر را در اختیار دارد و عمده خدمات این شرکت جوشکاری اتوماتیک به‌صورت پیمانکاری می‌باشد.

در حال حاضر تمامی جوش­های اتصال در خطوط لوله انتقال گاز، نفت و آب این پیمانکار به صورت دستی، با استفاده از نیروی انسانی و با الکترود سلولزی انجام می­گیرد. این روش علاوه بر سرعت پایین عملیات، سختی کار و درصد بالای خطای انسانی، در برخی مواقع کیفیت مناسبی به همراه ندارد و اصطلاحاً باید دوباره‌کاری صورت پذیرد، بنابراین این تفکر تقویت می­گردد که بتوان روشی اتوماتیک یا تلفیقی از روش دستی (جوش ریشه و پاس‌های ۱ و ۲) و اتوماتیک را برای اتصال لوله­های با قطر بالا جهت انتقال فرآورده‌های گازی، نفتی و یا لوله‌های حمل آب مورد استفاده قرار داد. در روش دستی، برای جوشکاری هر سرجوش لوله انتقال گاز با قطر ۵۶ اینچ حداقل به ۴ جوشکار حرفه‌ای جهت انجام Fitup و جوش پاس ریشه نیاز است. همچنین جهت پرکنی جوش (گاهی تا ۱۹ پاس) لازم است که حداقل از دو جوشکار دیگر استفاده گردد. ضمن اینکه میانگین زمان جوش و احتمال بروز خطای انسانی و دوباره‌کاری نیز بسیار بالا می‌باشد و بر اساس استانداردهای جوش در این سطح، هر جوشکار به ازای هر دو ساعت کار باید نیم ساعت در اتاق خنک استراحت کند تا دمای بدن از حد مجاز بالاتر نرود.

از طرفی دستگاه‌های جوش نیمه اتوماتیک موجود در بازار پس از Fitup کردن محل جوش توسط نیروی انسانی و انجام جوش پاس ریشه، قادر است با سرعت و کیفیت بالا محل جوش را پر کند اما ازآنجایی‌که مسیر خطوط انتقال نفت و گاز، ناهموار و شیب‌دار است، لذا استفاده از این دستگاه‌ها ممکن نیست و کار با مشکل مواجه می‌شود و درصورتی‌که این دستگاه‌ها بتوانند در مسیر شیب‌دار و ناهموار نیز عملیات جوشکاری را انجام دهند، مشکل مرتفع خواهد شد. قطر خطوط لوله گاز سراسری کشور ۵۶ اینچ و قطر لوله­های نفت حداکثر ۳۰ اینچ می­باشد (به‌غیراز خط لوله اول سراسری). همچنین جنس لوله­های فولادی نفت و گاز از کربن استیل با استاندارد American Petroleum Institute(API) و یا معادل آن است و میزان و حجم جوشکاری بستگی به پروژه‌های انتقال در طول سال دارد. حد مطلوب عملیات جوشکاری برای لوله‌های API5LX52 to X80 با قطر لوله ۵۶ اینچ و ضخامت ۷۸۰/۰ اینچ و طول لوله ۱۲ متر، حداقل ۵۰ اتصال (سر جوش) در یک شیفت ۱۰ ساعته با درصد عیوب کمتر از ۳% می­باشد. فلوچارت زیر دلایل استفاده از جوش اتوماتیک و تلفیقی را در مقایسه با جوش دستی عنوان نمایید.

  • دستگاه‌های پیشنهادی باید به‌گونه‌ای باشد که برای لوله‌هایی از جنس API5LX52 to X70 قابل‌استفاده باشد.
  • دستگاه‌های پیشنهادی باید قابلیت تنظیم برای قطرهای متفاوت لوله تا سایز ۵۶ اینچ را داشته باشد.
  • دستگاه‌های پیشنهادی باید قابلیت استفاده در لوله‌های باضخامت حداقل ۳۷۵/۰ الی ۵۰۰/۱ اینچ را داشته باشد.
  • دستگاه‌های پیشنهادی باید سرعت جوشکاری مورد نیاز حداقل ۵۰ سرجوش لوله ۵۶ اینچ با ضخامت ۷۸۰/۰ اینچ در یک شیفت ۱۰ ساعته را داشته باشد.
  • درصد عیوب ناشی از استفاده از این دستگاه پیشنهادی باید کمتر از ۳% باشد.
  • دستگاه پیشنهادی باید جوشی با سطح هموار ارائه دهد و جوش بدون پاشش قطرات مذاب باشد.
  • دستگاه‌های پیشنهادی باید در شیب ۱۷ درجه کارایی داشته باشد و بدون پاشش قطرات مذاب باشد.
  • ارائه راه‌حل‌هایی که مراحل Fitup لوله‌ها و جوش پاس ریشه به‌صورت دستی انجام گردد و مراحل پرکنی جوش توسط دستگاه جوش اتوماتیک انجام گردد.
  • ارائه راه‌حل‌هایی که تمام مراحل جوشکاری را با در نظر گرفتن عیوب لوله‌ها به‌صورت تمام اتوماتیک انجام دهد.

ارائه راه‌حل‌های تمام اتوماتیک بدون در نظر گرفتن عیوب لوله (مثل ovality- بیضی‌شکل بودن لوله و غیره)

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل مذاکره می‌­باشد.

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت  یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید