تولید و نوسازی تیوب ریخته گری مداوم

///تولید و نوسازی تیوب ریخته گری مداوم

تیوب مسی (کریستالیزاتور) یکی از تجهیزات دستگاه ریخته­گری مداوم می­باشد که ذوب آماده شده از تاندیش درون آن تخلیه شده و موجب انجماد فولاد از سمت دیواره می­شود. بسته به ابعاد دستگاه ریخته­گری و ابعاد مورد نیاز دیگر، ابعاد تیوب مسی متفاوت می­باشد. جنس این تیوب ها معمولاً از آلیاژهای مس می­باشد و بسته به طراحی سازنده دستگاه ریخته گری مداوم (CCM)، می­تواند دارای چند شیب (Taper) باشد. قالب مسی محفظه­ای است که تیوب مسی در درون آن قرار می­گیرد و بوسیله آبی که در داخل آن در حال گردش است، تیوب را خنک و از تغییر شکل آن جلوگیری می­کند.

تیوب مسی (کریستالیزاتور) یکی از تجهیزات دستگاه ریخته­گری مداوم می­باشد که ذوب آماده شده از تاندیش درون آن تخلیه شده و موجب انجماد فولاد از سمت دیواره می­شود. بسته به ابعاد دستگاه ریخته­گری و ابعاد مورد نیاز دیگر، ابعاد تیوب مسی متفاوت می­باشد. جنس این تیوب ها معمولاً از آلیاژهای مس می­باشد و بسته به طراحی سازنده دستگاه ریخته گری مداوم (CCM)، می­تواند دارای چند شیب (Taper) باشد. قالب مسی محفظه­ای است که تیوب مسی در درون آن قرار می­گیرد و بوسیله آبی که در داخل آن در حال گردش است، تیوب را خنک و از تغییر شکل آن جلوگیری می­کند.

شکل ۱٫ مراحل تولید تیوب مسی

 

مراحل تولید تیوب شامل ریخته­گری سانتریفیوژ، ماشین‌کاری و سختی­گیری سطحی می­باشد (شکل ۱). قالب به‌عنوان یک محیط سردکننده، اولین و اساسی­ترین قسمت تکنولوژیکی سیستم ریخته­گری مداوم فولاد می‌باشد که در آن انجماد و شکل گرفتن شمش آغاز می­شود. مهم‌ترین وظیفه قالب، جذب حرارت از فولاد مذاب می­باشد. فولاد مذاب به‌محض ورود به قالب شروع به انجماد می­کند و تشکیل پوسته جامد می­دهد. ضخامت پوسته هنگام بیرون آمدن از قالب باید در حدی باشد که تحت تأثیر فشار فرو استاتیکی مذاب درونی دچار پارگی نشود. به‌منظور جلوگیری از افزایش دمای قالب، از سیستم لوله‌های آبگرد استفاده می­شود. به دلیل ضریب هدایت حرارتی بالای مس، دیواره­های درونی قالب از مس ساخته می­شوند و دیواره­های محافظ بیرونی قالب را معمولاً از جنس چدن یا فولاد می­سازند که آب با دبی بالا در بین دوجداره حرکت می­کند. به‌غیراز مقاطع متداول مثل مربع، مستطیل و دایره، مقطع­های توخالی و چندضلعی را نیز می­توان به صورت مداوم ریخته­گری نمود تا به‌عنوان شمش برای عملیات نورد بکار رود.

ظرفیت تولید خطوط ریخته­گری این شرکت حدود ۲/۱ میلیون تن در سال است. ریخته­گری موجود مشتمل بر ۶ خط بوده است و مقطع بیلت­های تولیدی از  ۱۰۰ تا  ۲۰۰ میلی­متر خواهد بود. دمای ذوب از ۱۵۰۷ تا  ۱۵۲۰ درجه سانتی­گراد وابسته به نوع فولاد تولیدی، متفاوت خواهد بود. دمای انجماد نیز به تبع آن از ۱۴۹۳ تا  ۱۴۶۳ درجه سانتی­گراد متفاوت است. لذا دمای کاری تیوپ مسی بین این دو عدد متغیر می­باشد. تیوپ مربوطه از یک‌سو در تماس مستقیم با مذاب بوده و از بیرون در تماس با آب قرار دارد. ضخامت لایه (فیلم) تشکیل شده در تماس با تیوپ ۳- ۴ میلی­متر می­باشد. در ادامه ابعاد مختلف موردنیاز تیوب مسی ارائه می‌‎گردد. نقشه مورد نظر برای تولید تیوب مسی هم در فایل ضمیمه آورده ‌شده است.

با توجه به نوع فولاد تولیدی ( .., ۳SP,5SP) عدد کربن معادل و به تبع آن درجه انجماد متفاوت خواهد بود. لذا ابعاد پوسته (فیلم) تشکیل شده در مجاورت تیوب مسی به‌تناسب نوع فولاد تولیدی متفاوت می­باشد. در جدول ذیل اعداد کربن معادل و دمای ذوب و انجماد آورده شده است تا در صورت نیاز در محاسبات لحاظ گردد.

جدول۱٫ میزان کربن معادل و دمای ذوب و انجماد

 

با توجه به تغییر شعاع تیوپ در راستای طولی آن (۵ شعاع مختلف در راستای طولی) ساخت قالب مربوطه مشکل خواهد بود. از سوی دیگر ماشین‌کاری تیوب با توجه به شعاع fillet آن (۴ و ۶ میلی­متر در راستای طولی) مشکل دیگر تولید این قطعه می­باشد. مجموعه­ی این مسائل دستیابی به دانش فنی روش تولید تیوب مسی را حائز اهمیت نموده است.هدف از این پروژه دستیابی به دانش فنی تولید و نوسازی تیوب ریخته­گری به‌صورت بومی می‌باشد.

با توجه به اینکه تیوب ریخته­گری مداوم یک کالای استراتژیک واحد فولادسازی محسوب می­گردد و در داخل کشور تولید نمی­شود و همچنین هزینه تأمین آن از خارج کشور زیاد است، بنابراین اهمیت سرمایه­گذاری در این بخش ضروری به نظر می­رسد. ذکر این نکته الزامی است که قرارگیری ایران بر کمربند مس جهان و تولید مس مرغوب در کشور می­تواند در کاهش هزینه­های تولید تیوپ مسی نقش مهمی را ایفا نماید. لذا این شرکت متقاضی در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه ”  تولید و نوسازی تیوب ریخته­گری مداوم” با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

  • عمر کاری تیوب باید در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بار ذوب ریزی باشد.
  • سختی تیوب ساخته شده در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ ویکرز باشد.
  • میزان انتقال حرارت تیوب ساخته شده باید تقریباً مشابه فلز مس باشد) w/(m.k)399( .
  • اصطکاک بین سطح داخلی تیوب با فلز مذاب کم باشد، به‌نحوی‌که روی شمش نهایی اثری باقی نگذارد.
  • ابعاد مختلف مورد نیاز تیوب مسی در جدول ۲ نمایش داده شده است. تیوب مسی باید بر اساس این ابعاد و با تلرانس ابعادی مشخص شده، ساخته شود.

   

   

   

  جدول ۲٫ ابعاد مختلف مورد نیاز ساخت  تیوب ریخته‌گری مداوم مسی

  با توجه به اینکه پروپوزال‌های دریافت شده توسط تیم ارزیابی موردبررسی قرار خواهد گرفت، این امکان وجود دارد که در مرحله ارزیابی و قبل از انتخاب مناسب‌ترین گزینه برای همکاری از فناوران سؤالاتی در خصوص شفاف‌سازی بیشتر پروپوزال‌ها پرسیده شود.

  جزئیات همکاری از طریق گفتگو و مشاوره با طرف‌های ذی‌ربط مشخص خواهد شد.

 • (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)
  • استفاده از روش­های ریخته­گری، ماشین­کاری و پوشش­دهی به‌منظور ساخت تیوب مسی
  • استفاده از روش­های پوشش­دهی برای تعمیر تیوب­های معیوب موجود
 • مهندسی معکوس تیوب­های مسی (با توجه به وجود نقشه­های تیوب مسی، مهندسی معکوس نیاز نمی­باشد) .

نوع همکاری مطلوب :

بنابر پیشنهادها و بر اساس  همکاری‌های زیر، قابل‌مذاکره خواهد بود.

 

تحقیق و توسعه مشارکتی: شرکتی با سازمان‌های دیگر توافق می‌کند که به‌صورت مشارکتی به تحقیق و توسعه در زمینه یک تکنولوژی (یا یک حوزه‌ی تکنولوژیک) معین بپردازند بدون آنکه سهامی در بین باشد لیکن از مزایای آن هردو طرف بهره‌مند می‌شوند.

قرارداد تحقیق و توسعه: شرکتی توافق می‌کند هزینه‌ی تحقیق و توسعه برای دستیابی به یک تکنولوژی معین را تأمین کند که در یک دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی یا یک شرکت کوچک نوآور صورت می‌گیرد

 

سرمایه‌گذاری مشترک (Joint venture ): یک شرکت با مشارکت دیگران با هدف مشخص نوآوری تکنولوژیک، اقدام به سرمایه‌گذاری مشترک به‌صورت سهامی می‌کند و یک شرکت جدید خلق می‌شود.

 

دریافت لیسانس (اخذ حق امتیاز) – Licensing: با اعطای پروانه، شرکتی حق  بهره‌برداری از یک تکنولوژی خاص را کسب می‌کند و با آن به تولید کالا و خدمات می‌پردازد .دریافت‌کننده، حق بهره‌برداری از تکنولوژی فرد یا شرکتی  دیگری را خریداری می‌کند. این کار می‌تواند به‌صورت خرید یکجا یا با  پرداخت مبلغی اولیه به‌علاوه درصدی از میزان فروش باشد.

 

برون‌سپاری(Outsourcings) : عمل انتقال فعالیت‌های تکنولوژیک یک شرکت با یا بدون حق تصمیم‌گیری به عرضه‌کننده‌ای بیرون از شرکت بر اساس قرارداد.

 

   سهام اقلیت : شرکتی سهام یک سازمان منبع را خریداری می‌کند که تکنولوژی یا توانمندی تکنولوژیک خاصی دارد ولی  کنترل مدیریتی آن سازمان را به دست نمی‌آورد.

 

 خرید حق اختیار: وقتی‌که تمامی حقوق انحصاری یک اختراع ثبت‌شده بدون هیچ‌گونه محدودیت زمانی یا دیگر شرایط از سوی مالک آن اختراع  ثبت‌شده به فرد یا شخص حقوقی دیگر، منتقل می‌شود، می‌گویند این حقوق «واگذار» شده است.   

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید