تشخیص آبستنی گاو با روش‌های نوین

///تشخیص آبستنی گاو با روش‌های نوین
  • تاکنون مطالعات زیادی در خصوص روش‌های مرسوم تشخیص آبستنی در گاوهای شیری ازجمله آزمون رکتوم، اندازه‌گیری هورمونی و سونوگرافی انجام گرفته است بااین‌وجود هر یک از این روش‌ها معایب و مزایایی دارد که سبب شده است تا دست‌یابی به روشی ایده‌آل در تشخیص آبستنی با سرعت بالا محقق نگردد و همچنان مطالعات در این زمینه ادامه دارد. در سال ۱۹۸۶ محققان با استفاده از روش رادیو ایمونو اسی حضور PAP را در خون نیز تشخیص دادند. در سال ۱۹۹۰ ساختار مولکولی و توالی آمینواسیدی این پروتئین‌ها مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت و مشخص شد PAP ها در خانواده آسپارتات پروتئینازها هستند و تشابه قابل‌توجهی با رنین و پپسین دارند.

تاکنون مطالعات زیادی در خصوص روش‌های مرسوم تشخیص آبستنی در گاوهای شیری ازجمله آزمون رکتوم، اندازه‌گیری هورمونی و سونوگرافی انجام گرفته است بااین‌وجود هر یک از این روش‌ها معایب و مزایایی دارد که سبب شده است تا دست‌یابی به روشی ایده‌آل در تشخیص آبستنی با سرعت بالا محقق نگردد و همچنان مطالعات در این زمینه ادامه دارد. در سال ۱۹۸۶ محققان با استفاده از روش رادیو ایمونو اسی حضور PAP را در خون نیز تشخیص دادند. در سال ۱۹۹۰ ساختار مولکولی و توالی آمینواسیدی این پروتئین‌ها مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت و مشخص شد PAP ها در خانواده آسپارتات پروتئینازها هستند و تشابه قابل‌توجهی با رنین و پپسین دارند. در سال ۱۹۹۱ محقق دیگری با آزمایش مواد مترشحه از کوتیلدون‌های گاوی نشان داد که مولکول‌های PAP تک زنجیره‌ای و فاقد باند دی سولفیدی می‌باشند. به دنبال این مطالعات در سال ۱۹۹۷ رابطه بین غلظت PAP در سرم مادر با تعداد جنین‌ها و همچنین سلامت جفت مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌های این تحقیق نشان داد غلظت PAP با مراحل مختلف آبستنی و تعداد جنین رابطه معنی‌داری دارد. در سال ۲۰۰۳ وجود این پروتئین‌ها در گونه‌های مختلف نشخوارکننده و غیر نشخوارکننده بررسی شد و در سال ۲۰۰۵ نوعی روش الایزا برای بررسی حضور PAP در سرم طراحی گردید که در تشخیص آبستنی در روز ۲۸ پس از تلقیح موفقیت‌آمیز بود. در سال ۲۰۰۷ نتایج استفاده از روش‌های رادیو ایمونو اسی در شناسایی این دسته پروتئین‌ها در سرم موفقیت‌آمیز بود و امروزه استفاده از این کیت‌های تشخیصی در شناسایی دوقلو بودن جنین‌ها و پیش‌بینی مرگ زودهنگام جنین اهمیت زیادی یافته است. مجموعه یافته‌های بالا نشان می‌دهد این تکنیک در تشخیص آبستنی از اهمیت اقتصادی و علمی بالایی برخوردار است.

در بحث مدیریت تولیدمثل، تشخیص دقیق و سریع آبستنی ازنقطه‌نظر حصول و حفظ حداکثر بازدهی در تولیدمثل حائز اهمیت می‌باشد. تأخیر در تشخیص آبستنی موجب افزایش روزهای باز و فاصله گوساله‌زایی می‌شود که پرورش را غیراقتصادی خواهد کرد. مدیریت تولیدمثل یکی از مهم‌ترین اجزای مدیریت در گاوداری‌ها و مهم‌ترین بخش برنامه‌های تشخیص آبستنی در گاوها و تلیسه‌ها می‌باشد. درزمینه تشخیص آبستنی روش‌ها و مطالعات زیادی انجام گرفته است و تاکنون از روش‌های اندازه‌گیری هورمونی، پروتئین‌های سرمی و بررسی از مسیر راست‌روده و همچنین سونوگرافی استفاده شده است. بااین‌حال اغلب این روش‌ها، دقت و سرعت مورد نیاز را ندارند و مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد. متداول‌ترین روش برای تشخیص آبستنی، آزمون راست‌روده است. در سال ۱۹۸۰ روش سونوگرافی برای استفاده در تشخیص آبستنی دام‌های اهلی ابداع شد. این روش قادر به تعیین حیات رویان با استفاده از ضربان قلب در فاصله ۳۲ تا ۳۴ روز بعد از تلقیح می‌باشد. باوجوداینکه استفاده از روش اولتراسونیک دقت بالا و قابلیت تشخیص در فاصله زمانی نسبتاً کوتاه بعد از آبستنی را دارد، ولی در مقایسه با روش رکتال، نیاز به هزینه بالا و زمان زیاد برای مانیتورینگ دارد همچنین درک و تفسیر نتایج، این روش را تخصصی و نیازمند افراد متخصص نموده است که از معایب دیگر این روش به شمار می‌رود. همچنین اخیراً محققان به افزایش ۳ تا ۵ درصدی خطر مرگ‌ومیر اولیه رویان در گاوهای سونوگرافی شده اشاره کرده‌اند ضمناً هزینه هر سونوگرافی به ازای هر دام در روز ۱۷۰۰۰۰ ریال می‌باشد و همچنین هزینه محاسبه‌شده به ازای هرروز باز تا ۱۲۰ روز بعد از زایش ۳۵۰۰۰ ریال و برای روزهای بعد از ۱۲۰ روزگی تا بیش از ۶۰۰۰۰ ریال افزایش می‌یابد که تأثیر اقتصادی زیادی بر رقابت‌پذیری و سودآوری مجموعه‌های پرورشی با مقیاس بزرگ دارد. استفاده از سایر روش‌ها مثل اندازه‌گیری غلظت پروژسترون در شیر و خون نیز در فاصله زمانی ۲۱ تا ۲۴ روز بعد از تلقیح می‌تواند روش مؤثری باشد. بااین‌حال در برخی موارد غلظت پروژسترون در اواسط دوره فحلی بالا است درحالی‌که دام آبستن نیست. همچنین بالا ماندن غلظت پروژسترون در دامی که بعد از آبستنی دچار مرگ‌ومیر اولیه رویان شده نیز سبب عدم اطمینان نسبت به نتایج روش هورمونی شده است تا جایی که مطالعات دقت این روش را تنها ۸۰ درصد تعیین کرده‌اند. همچنین تأمین کیت‌های گاوی بسیار پرهزینه هستند. امروزه روش‌هایی از قبیل ارزیابی پروتئین خاص آبستنی (PAP) با استفاده از آزمون‌های الایزا (ELISA) و رادیو ایمونو اسی (RIA) مورد بررسی و آزمون قرار گرفته است. بااین‌وجود این روش به‌عنوان یک شیوه متداول در تشخیص آبستنی مورد استفاده قرار نگرفته است.

در شرایط فعلی که صنعت دامپروری کشور با سرعت هر چه بیشتر به‌سوی علمی شدن می‌شتابد، دستیابی به روش‌های شناسایی با دقت و سرعت بالا و همچنین فاصله زمانی و قیمت تمام‌شده بسیار کمتر از روش سونوگرافی، ازنظر مدیریتی و جنبه اقتصادی اهمیت زیادی دارد، لذا این مجموعه‌ از دامپروری‌های بزرگ کشور در نظر دارد درزمینه “تشخیص آبستنی گاو با روش‌های نوین” با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

  • استفاده از روش‌های با قابلیت تشخیص بالاتر نسبت به روش‌های مرسوم (حداقل قابلیت تشخیص ۹۵ درصد)
  • استفاده از روش‌های آسان، ارزان و با قابلیت اطمینان بالا نسبت به روش جایگزین موجود
  • استفاده از روش‌هایی که در آن تشخیص آبستنی نیازمند نیروی متخصص نباشد.
  • قابلیت تشخیص آبستنی در فاصله کوتاهی بعد از تلقیح (حداکثر در پایان هفته سوم)
  • در صورت استفاده از روش PAP، قابل ‌استفاده بودن با سطوح کم پروتئین موجود در خون
  • بومی‌سازی دانش فنی روش موردنظر

  با توجه به اینکه پروپوزال‌های دریافت شده توسط تیم ارزیابی موردبررسی قرار خواهد گرفت، این امکان وجود دارد که در مرحله ارزیابی و قبل از انتخاب مناسب‌ترین گزینه برای همکاری از فناوران سؤالاتی در خصوص شفاف‌سازی بیشتر پروپوزال‌ها پرسیده شود.

  جزئیات همکاری از طریق گفتگو و مشاوره با طرف‌های ذی‌ربط مشخص خواهد شد.

 • (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)
  • ارائه راه‌حل‌هایی در تشخیص پروتئین‌های خاص آبستنی (PAP)
  • ارائه راه‌حل‌های نوین دیگر که نیازمند صرف زمان و هزینه کمتری نسبت بهروش‌های مرسوم باشد.
 • استفاده از روش‌های نامتعارف و تنش‌زا (جابجایی زیاد گاو، گرفتن خون و مواردی که منجر به سقط‌جنین شود)
 • بهره‌گیری از روش‌های دستی در تشخیص آبستنی
 • روش‌های هورمونی، اندازه‌گیری غلظت پروژسترون، سونوگرافی یا روش‌هایی که تحت تأثیر شرایط محیطی یا نیروی انسانی قرار دارند.

نوع همکاری مطلوب :

 • مشارکت در توسعه
 • انتقال دانش فنی

فراخوان

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند. همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳ تماس حاصل فرمائید.

هیچ دیدگاهی موجود نیست.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

این را به اشتراک بگذارید